מי שאינו בכושר גופני טוב ועובד יותר מ-45 שעות שבועיות, נמצא בסיכון מוגבר לפתח מחלת לב קטלנית


ההשלכות השליליות של שעות עבודה ארוכות על בריאות מערכת הלב וכלי הדם משכו תשומת לב רבה במהלך העשור האחרון. מספר מחקרים הראו כי אנשים שעובדים שעות רבות (מעבר ליום עבודה בן 8 שעות), נמצאים בסיכון מוגבר לפתח מחלת לב וכלי דם, ולפיכך גם שיעור התמותה ממחלות אלה גבוה יותר. כמו כן מתגבר הסיכון לפתח יתר לחץ דם וסוכרת.
למרות שהאיחוד האירופי פרסם הנחיות לגבי היקף שעות העבודה, במדינות רבות (ביניהן ארה"ב) לא קיימות מגבלות מסוג זה.

ההסברים הביולוגיים העיקריים לפגיעה בבריאות הלב וכלי הדם כתוצאה משעות עבודה ארוכות, כוללים פעילות מוגברת של מערכת העצבים הסימפתטית (היינו מערכת העצבים אשר מושפעת משחרור הורמונים כדוגמת אדרנלין ודומיו לזרם הדם), דבר הגורם לקצב לב וללחץ דם מוגבר במשך שעות ארוכות. כושר גופני נחשב לגורם משפיע חשוב שכל פרט יכול לשלוט בו בעצמו והוא תומך במצב הבריאותי כאשר דרושות שעות עבודה רבות. כושר גופני טוב מצמצם את המתח הגופני היחסי במהלך פעולה מסוימת ואת תקופת הזמן הדרושה כדי להתאושש. לכן, כושר גופני עשוי להיות גורם מכריע הניתן לשינוי על ידי הפרט עצמו, על מנת לצמצם את הסיכון לפתח מחלות לב עקב שעות עבודה ארוכות.
מחקרים קודמים הראו כי עובדים בעלי כושר גופני גבוה מסתדרים טוב יותר עם עבודה במשמרות. הם סובלים פחות מתשישות והפרעות שינה ואינם עצבניים באותה מידה, כמו עמיתיהם לעבודה שנמצאים בכושר גופני ירוד.
אולם, עד כה לא נערך מחקר לטווח ארוך שבדק האם עובדים בכושר גופני ירוד נמצאים בסיכון גבוה יותר של תמותה מסיבות לבביות כאשר הם עובדים שעות ארוכות.

מחקר חדש שנערך בדנמרק, עסק בשאלה זו, השתתפו בו קרוב ל-5,000 גברים בריאים ממוצא אירופאי שהיו בתחילת המחקר בני 40 עד 59. החוקרים עקבו אחרי בריאותם במשך 30 שנה. תחילה נמדד הכושר הגופני שלהם, והם מלאו שאלונים לגבי שעות העבודה שלהם. במהלך המחקר נפטרו קרוב ל-600 גברים עקב מחלת לב כלילית. לאחר שנלקחו בחשבון גורמי סיכון נוספים, כמו: עישון, הרגלי שתיית אלכוהול, עודף משקל, סוכרת, או יתר לחץ דם. הסתבר, כי מי שאינו בכושר גופני טוב ועובד יותר מ-45 שעות שבועיות, נמצא בסיכון מוגבר לפתח אירועי לב. 
הממצאים הובילו את החוקרים למסקנה, כי גברים עם כושר גופני ירוד שעובדים שעות עבודה ארוכות, נמצאים בסיכון גבוה יותר מבחינת התחלואה והתמותה של מחלת לב איסכמית. לכן המלצת החוקרים היא להיות בכושר גופני טוב, במיוחד לגברים שנאלצים לעבוד שעות רבות.


לדברי ד"ר אריק שטיינויל, מנהל תחום בריאות הלב ב – beWell, מחקר זה הראה בקרב מדגם אוכלוסיה גדול ובמעקב ארוך טווח כי שעות עבודה ארוכות בגברים ללא כושר גופני מהוות למעשה גורם סיכון לאירועי לב. ידוע זה מכבר כי לכושר גופני גבוה השפעות מיטיבות על בריאות הלב וכלי הדם ע"י מניעת טרשת עורקים, איזון פרופיל השומנים, שמירה על משקל תקין ומניעת השמנה בטנית, שמירה על התפקוד הפיסיולוגי של מערכת הלב וכלי הדם לפני ואף לאחר אירועי לב,  ובמניעת מחלות לב וכלי דם באופן כללי. עוד ידוע כי לפעילות פיסית מאומצת בזמן עבודה אין השפעה זו, ויש לשער כי המתח הפיסי והנפשי הנגרם מהפעלת יתר של אותה המערכת הסימפטתית עלול לתרום לכך. אורח החיים המודרני מחייב חלקים גדולים באוכלוסייה לשעות עבודה מרובות ללא הקפדה על פעילות גופנית בשעות הפנאי. ההמלצה ממחקר זה היא ברורה: כל אדם, חשוב שימצא לעצמו את הזמן לפני, במהלך או אחרי שעות העבודה לפעילות גופנית, סדירה, בעצימות בינונית עד גבוהה, המותאמת אישית ליכולתו. 


תרגום מקוצר, מקור:

Long work hours and physical fitness: 30-year risk of ischaemic heart disease and all-cause mortality among middle-aged Caucasian men; Heart 2010, published online 6/9/2010.
  ד"ר שטיינויל אריק - קבוצת בריאות בנושא לב וכלי דם

 

להתכתבות עם המומחה

תפריט ניווט תחתון