תוכן עניינים

הספירה לאחור כבר החלה, והילדים שלנו חוזרים לספסל הלימודים.
ידוע לכולנו שתזונה בריאה ומאוזנת במהלך היום מעלה את רמת הערנות ושומרת על האנרגיה במהלך היום. לכן, עכשיו הוא בדיוק הזמן להתחיל ולעבוד על שיפור התפריט היומי של ילדינו.

נשמע מסובך? לא ממש..


טיפים ורעיונות

 • ארוחת בוקר - בואו נודה על האמת, רבים מאתנו מוותרים על ההרגל החשוב הזה.  אנחנו כל כך עסוקים בבוקר בתהליך ההשכמה והארגון של הילדים, שהרעיון על ארוחת בוקר משפחתית נראה כמו חלום רחוק. חלקנו שכן מצליחים להקפיד על ארוחת בוקר, מסתפקים בדרך כלל במשהו מתוק כמו שוקו, דגני בוקר ממותקים או עוגיות. אז תתפלאו- יש גם כמה אפשרויות אחרות. יוגורט לא ממותק/ פרוסת לחם או קרקר עם גבינה או אבוקדו ואפילו פרי קטן יכולים להוות פתיחה מצוינת ליום הלימודים. 
 • כריך בריא ומגוון - הכנת הכריך היומי הופכת בהמון בתים ממלאכה פשוטה לגורם מחלוקות ועיכובים בבוקר. ויכוחים סביב "מה לשים בכריך", "לא שוב שוקולד" או "אני לא רוצה לקחת כריך" בהחלט עלולים להעכיר את האווירה בבוקר.
  - חשוב שנזכור שאם אנו רוצים שילדינו יאכלו כריך בריא, וחלילה לא יחליפו אותו  בחטיף או מאפה מהקפיטריה, כדאי שנגוון את הכריך כמה שיותר ונשתף את הילדים בהכנה או לפחות נתייעץ איתם לגבי אופציות בריאות.
  - כדאי מאוד לעשות יחד טבלה יפה עוד לפני תחילת השנה ובה נמלא בכל יום כריך יומי+ פרי מתחלף. האמינו לי, הדבר יחסוך המון זמן ואנרגיה בבוקר.
  - רעיונות לכריכים בריאים לא חסרים. עדיף להשתמש בכריך מחיטה מלאה עם גבינות דלות בשומן/חביתה/ביצה קשה/טונה/אבוקדו או ממרחי קטניות כמו חומוס/עדשים וכד'.
  דרך אגב, אפשר מדי פעם "לצאת מהקופסה" ולכלול גם ארוחות עשר שאינן כריך. למשל: מאפינס ירקות/סלט עם טונה או ביצה/פשטידה קטנה. כדאי לשלוח בנוסף לכריך, פרי ומעט ירקות.

 • תזונה נכונה בבית - במגרש הביתי שלנו- יש לנו את רוב השליטה! רוב הילדים לא תמיד יבחרו במזון הבריא אם יש מגוון חטיפים ומזון מעובד.  לכן, נדאג שיהיה בבית  מגוון של אוכל בריא לבחור ממנו- נכניס מזון בריא ונימנע מקניית מזון מעובד. זכרו - מה שרחוק מהעין - רחוק מהלב! כלומר, מה שאיננו רוצים שילדינו יאכלו- מוטב שלא ייכנס הביתה.
 • הוו דוגמה אישית לילדיכם - ידוע שהילדים מחקים אותנו. הם אוהבים לחקות את צורת הדיבור שלנו, סגנון הלבוש, ואפילו מחקים אותנו בצורת האכילה. הסבירות שהם יאכלו מה שאנחנו לעולם לא נאכל- היא קטנה מאוד! על כן, חשוב מאוד שנקפיד בעצמנו על תזונה נכונה- נאכל ארוחות מסודרות יחד איתם, בשלווה, בישיבה, ולא מול מסך. נקפיד לכלול ירקות במסגרת הארוחה, ולשתות מים בלבד.
 • הקפידו על ארוחה משפחתית - למרבה הצער, רובנו עובדים שעות מרובות ולא תמיד יכולים לשבת ולאכול את הארוחות עם ילדינו. ארוחה משפחתית היא זמן האיכות של המשפחה. היא מאפשרת לנו להתעדכן בחיי הילדים, לשתף אותם ביום שלנו וכמובן, ליהנות מארוחה מזינה יחד. נסו להנחיל ארוחת ערב משפחתית לפחות מספר פעמים בשבוע. שתפו את הילדים בהכנה של הארוחה, בעריכת השולחן או בסידור יפה של הירקות בצלחת. מחקרים מוכיחים שכאשר הם מעורבים בהכנת האוכל- יש להם היענות גבוהה יותר לנסות דברים חדשים. 
 • היו פעילים - אחד הגורמים העיקרים להשמנה ותחלואה כיום הוא חוסר פעילות. הילדים "מבלים" שעות מול טלוויזיה, מחשב או טלפונים חכמים, ומספר שעות הפעילות הולך ומצטמצם. הגבילו את שעות המסך של הילדים ועודדו אותם לעשות פעילות אחה"צ. ניתן לבחור יחד בחוג ספורט לבחירת הילד, או לחילופין לצאת עם הילדים לשחק בכדור, לרכב על אופניים או לשחות בבריכה. 

ליצירת קשר עם היחידה לתזונה ודיאטה במרכז הרפואי ת"א - טלפון: 03-6973533

תפריט ניווט תחתון