תוכן עניינים

רחוב דיזינגוף בתל-אביב מתחדש.

לאחרונה פתח המרכז הרפואי ת"א (איכילוב) בשיתוף עיריית תל-אביב- יפו מרכז לבריאות המשפחה, כחלק מהחזון של בית החולים להנגיש שירותים ולהפעילם במסגרת הקהילה.

במרכז החדש לבריאות המשפחה "דנה שלי" בדיזינגוף יוענקו שירותים של" טיפת חלב" הכוללים: מתן חיסונים ע"פ תוכנית משרד הבריאות, איתור מוקדם של ליקויים גופנים והתפתחותיים ועוד.
בנוסף, יופעלו במסגרת המרכז מעקב ללא תשלום לנשים בהריון על ידי מיילדות ורופאה בכירה מצוות חדרי הלידה וכן סדנאות להורים ולילדים בגיל הרך כגון: עיסוי תינוקות, יוגה לתינוקות, סדנאות, הרצאות ועוד.


לרגל השבוע העולמי לעידוד חיסונים ופתיחת המרכז לבריאות המשפחה "דנה שלי" בדיזינגוף, מאיה ארנון - האחות האחראית במרכז, עונה לשאלות שלכם:

האם כדאי "לפצל" חיסונים?

פיצול חיסונים דוחה את מועד קבלת החיסון ומשאיר את הילד חשוף למחלות.

פיצול החיסונים כרוך במספר רב יותר של דקירות (למשל שלוש זריקות במקום אחת בחיסון המחומש), יש לקחת בחשבון שעלולות להיות תופעות לוואי לאחר חיסון (גם אם קלות כגון אודם במקום ההזרקה) וכך הילד בכל פעם מתמודד איתן "מחדש".

האם אפשר לתת לילד חיסון גם כשהוא לא מרגיש טוב?

מתן החיסון או הדחייה שלו תישקל ע"י הצוות הרפואי. מחלה קלה בלי חום או חום עד 38, טיפול באנטיביוטיקה, פגות כל אלו אינן סיבה לדחיית חיסון.

למה חשוב להתחסן נגד מחלת השעלת?

מחלת השעלת מסוכנת בעיקר לתינוקות ולפעוטות כיוון שעלולים להיות לה סיבוכים כמו דלקת ריאות ודלקת במוח (אנצפליטיס) שעלולות לגרום לנכות ואפילו מוות. המנה הראשונה של החיסון ניתנת כחלק מהחיסון המחומש בגיל חודשיים. לכן קיימת המלצה גם לנשים בהריון (בשבועות 27-36) להתחסן לשעלת על מנת שהנוגדנים מהאם יעברו אל העובר ויגנו עליו עד שיגיע לגיל חודשיים- מנת החיסון הראשונה.

למה אני צריכה לסכן את הילדים שלי בחיסון שיש לו תופעות לוואי בשביל שאחרים לא ידבקו במחלה?

ה"אחרים" האלה הם סבא וסבתא, הגיסה שבהריון, השכן מהקומה למעלה ואפילו עלול להיות כל אחד מאיתנו במידה ויחלה. יש אנשים שאסור להם להתחסן: תינוק שרק נולד, אישה בהריון, אנשים עם אלרגיה מסכנת חיים, וחולים במחלות כמו סרטן שהטיפול שהם מקבלים פוגע במערכת החיסון שלהם, ובכל מקרה לאלו סיכון גבוה לחלות. חיסונים מאפשרים להגן על אלו שאינם מחוסנים.

האם את חיסנת את ילדיך?

התשובה היא "כן". אם נותנים לי את האפשרות להגן על הילדים שלי מפני מחלות- אני מעוניינת בזה. הדבר דומה בעיני להתקדמויות רפואיות אחרות- פעם גם לא היה אולטרה סאונד בבדיקות הריון- והיום זה כלי מרכזי שמרבית הנשים נעזרות בו.

מדוע לחסן אם רוב המחלות הן "קלות" וכבר לא קיימות סביבנו?

גם למחלות הקלות יש סיבוכים קשים שעלולים לגרום נזק קבוע ואפילו מוות.

המחלות קיימות - חלקן כמו טטנוס שנגרמת מרעלן של חיידק שנמצא בסביבה הטבעית, אחרות כמו דלקת כבד B. חשוב לזכור שאנחנו מטיילים בארץ ובעולם ונחשפים לאוכלוסיות שונות והכיסוי החיסוני אינו אחיד בעולם, נדידת אוכלוסיות, מהגרים, עולים, עובדים זרים כל אלו מהווים מקור לחשיפה למחלות.

לצפייה בסרט על חיסונים לחץ כאן

פעילויות נוספות במרכז לבריאות המשפחה בדיזינגוף

החל מ-23.4.17, בימים א' ו-ג', תתקיים קליניקת הנקה קבוצתית, בין השעות 09:30-13:30.

החל מ-26.4.17, בימי רביעי, יתקיימו סדנת עיסוי תינוקות ויוגה לתינוקות.


לפרטים נוספים

תפריט ניווט תחתון