תוכן עניינים

מאת: פרופ' ברלינר, מנהל מחלקה פנימית ה' במרכז רפואי תל אביב, והמנהל הרפואי של beWell 

מהי המשפחה בשבילכם? האם זה המקום שבו אתם מרגישים ביטחון ויציבות? האם זו המסגרת שמגדירה אתכם יותר מכל? המסגרת התומכת שבה אתם מרגישים אהובים ונאהבים? לתשובה חיובית (או שלילית) לשאלות הללו יש קשר הדוק לבריאות שלנו באספקטים רבים. רבים יותר ממה שאנחנו נוטים להעלות בדעתנו. החלטנו להוכיח לכם (באמצעות תקצירי מחקרים) את ערכה וחשיבותה של המשפחה לבריאות שלנו ולהציע לכם הצעה חדשה: למנות 'מנהל בריאות משפחתי' שיהיה אחראי על שמירת בריאות המשפחה. למה המשפחה המודרנית צריכה בכלל 'מנהל בריאות' כזה? בשל הקשר המוכח בין הדפוסים המשפחתיים לבריאות האישית של כל פרט במשפחה.


טובים השניים מן האחד

סקר שנערך באוניברסיטת הרווארד והקיף למעלה מ-127 אלף אמריקנים בוגרים, מצא שגברים נשואים בריאים יותר מרווקים אלמנים או גרושים ושתוחלת החיים שלהם ארוכה יותר. גברים שנישאו אחרי גיל 25 בריאים יותר מאלו שנישאו בגיל צעיר, וככל שנשארו נשואים פרק זמן ארוך יותר עלתה גם תוחלת החיים שלהם. מחקר נוסף, שהתמקד בבריאות הלב מצא כי גברים נשואים נמצאים בסיכון נמוך ב-46% למוות כתוצאה ממחלות לב בהשוואה לגברים לא נשואים. לגבי מחלת הסרטן – לא נמצא קשר ברור בין המצב המשפחתי לסיכון לחלות במחלה, אולם מחקר אחר, שנערך בקרב 27,779 חולים בסרטן, מצא קשר מסוים בין הסטטוס הזוגי לבין שלב האבחון המוקדם וסיכויי הישרדות גבוהים יותר. מדדים בריאותיים נוספים שנמצא קשר חיובי בינם לבין זוגיות, היו: פחות דיכאון ויותר סיפוק מהחיים לאחר גיל הפרישה, תפקוד קונגטיבי טוב יותר וסיכון מופחת לאלצהיימר.

אם כבר נשואים, אז מחקר משנת 2002 מצא כי ככל שהאישה משכילה יותר, פוחת הסיכון של בעלה למחלות לב וכלי דם. ובנוסף, מחקר משנת 2009 מצא קשר בין השכלת האישה לתמותת הגבר:  גברים הנשואים לנשים משכילות נהנו משיעורי תמותה נמוכים יותר בהשוואה לגברים שנישאו לנשים משכילות פחות.


מנהל בריאות המשפחה


לאכול יחד ולשמור על המשקל

מחקר שנערך בארה"ב בקרב 190 הורים ו-148 ילדים עמד על הקשר בין הרגלי ארוחת הערב המשפחתית לבין מדד מסת הגוף (BMI) הן של הילדים והן של הוריהם. התוצאות היו חד משמעיות; בקרב משפחות שאכלו ארוחת ערב יחד במטבח או בפינת האוכל, מדד מסת הגוף היה נמוך יותר אצל ההורים והילדים כאחד. ממצא נוסף שעלה באותו מחקר הוא כי קיים קשר אצל בנים, בין מדד מסת גוף נמוך לבמסקנת החוקרים ממחקר זה היא כי שולחן ארוחת הערב המשפחתית יכול לשמש לתמיכה ומעורבות משפחתית או כפי שהם הגדירו זאת "להיות שדה הקרב במלחמה בהשמנה". זאת עוד לפני בחינת הערך התזונתי של המזון כשלעצמו. ממצא נוסף שעלה באותו מחקר הוא כי קיים קשר אצל בנים, בין מדד מסת גוף נמוך לבין ישיבה ליד השולחן עד שכל הסועדים סיימו לאכול. אצל הבנות, לעומת זאת, נמצא מדד מסת הגוף גבוה יותר, אצל ילדות שסייעו בהכנת ארוחת הערב. מסקנת החוקרים ממחקר זה היא כי שולחן ארוחת הערב המשפחתית יכול לשמש לתמיכה ומעורבות משפחתית או כפי שהם הגדירו זאת "להיות שדה הקרב במלחמה בהשמנה". זאת עוד לפני בחינת הערך התזונתי של המזון כשלעצמו. בשורה התחתונה, השפעת המשפחה על המשקל התקין ברורה יותר מאשר השפעת ההרכב התזונתי של הארוחה.


פעילות משפחתית – בריאות נפשית

מחקר אמריקאי נוסף, שנערך בקרב 8,550 ילדים בגילאי טרום בית-ספר בניו-יורק, בחן את השפעת  הפעילויות המשפחתיות על הבריאות הנפשית שלהם כפי שהיא באה לידי ביטוי במידת הבגרות הנפשית והיכולות החברתיות. במהלך המחקר נשאלו הילדים על תדירות קיומן של  ארוחת ערב משותפת עם כל בני המשפחה, קריאה משותפת של סיפור, שירה משותפת ומשחקים משותפים. במקביל, בעזרת ההורים, ניתן לכל ילד ציון רגשי-חברתי. תוצאות המחקר כפי שפורסמו בכתב העת Developmental & Behavioral Pediatrics, מלמדות כי  ההשפעה של הרגלי הפעילות המשפחתית היא גבוהה ומעלה את  הסיכוי שילדים לפני כיתה א' יוכיחו כשירות חברתית ויגלו בריאות נפשית.

"מנהל הבריאות המשפחתי"

העידן המודרני הינו עידן של מניעה והתחום המוביל הינו מניעת המחלות. מידע ביולוגי רב ערך שהצטבר בעשורים האחרונים מלמד כי מחלות רבות ניתנות למניעה וזה כולל סוגי סרטן, מחלות כלי דם ועוד. הבעיה העיקרית כיום הינו העברה מסודרת של מידע מדעי מוכח ובעל הערך. כך לדוגמא חשוב לדעת את מי לחסן ומתי, מה החיסונים המומלצים בגילאים השונים, מה הדיאטה המומלצת, כיצד מודדים לחץ דם, כיצד משפרים את איכות השינה ועוד ועוד. כדי להתמודד עם עושר המידע מומלץ למנות מתאם רפואה משפחתי. רצוי שהמתאם יעמוד עמנו בקשר, יפנה בשאלות לצוותים המקצועיים של המרכז הרפואי תל-אביב, ישאב מידע עדכני וידאג לוודא שבני משפחתו נוהגים מנהג בריאות מונעת. אנו נשמח לשיתוף פעולה ופיתוח תחום משפחתי חדשני זה וביחד ליהנות יותר מחיים בריאים. ומה בחודש הקרוב ? החודש הקרוב יוקדש למדידת לחץ דם לכל בני המשפחה. לחץ דם גבוה הינו אויב שקט אך מסוכן ביותר. מתאם הרפואה המשפחתי ידאג לרכוש מכשיר לחץ דם ובכל המפגשים המשפחתיים החודש ידאג לא רק למדידה אלא גם להסבר על הסכנה השקטה שמעבר לפינה. לחץ דם תקין הינו מרכיב יסוד בבריאות המשפחה.
אז קדימה למדידה ובאיחולי לחץ תקין.


תפריט ניווט תחתון