תוכן עניינים

אינדקס המצבים הרפואיים

כ-20% מהאוכלוסייה, נשים גברים וילדים, סובלים מתופעות אלרגיות שונות, המתגברות דווקא בעונת האביב והפריחה. תופעות אלו, עלולות לעיתים לפגוע בשגרת היום יום ובאיכות החיים של הסובלים מהן.

מהי אלרגיה ומה הקשר שלה לאביב?

אלרגיה, היא תגובה לא רצויה של מערכת החיסון, המתבטאת ביצירה של נוגדנים ספציפיים לאלרגנים סביבתיים, כגון: מזון, חרקים, תרופות, כימיקלים שונים ועוד. לעיתים התגובה הינה פסאודו אלרגית, כלומר לא מערבת נוגדנים אלא נגרמת משחרור מתווכים שונים האחראים לתגובה האלרגית. האלרגנים הסביבתיים, הנמצאים מחוץ לבית, הם חלקיקים קטנים המתפזרים באויר לכל עבר כשתפקידם להפרות את הצמחים, העצים והדשאים. בעונת הפריחה, מתרחש פיזור החלקיקים הללו במלוא עוצמתו, כחלק מהתנהלותו של הטבע. זו הסיבה בגינה באביב מתגברות תופעות האלרגיה, כמו נזלת שקופה ומימית, עיניים דומעות, גרד בעור ואדמומיות.

 

מה הם אלרגנים?

אלרגנים מוגדרים כחלקיקים קטנים, אותם אנחנו שואפים באמצעות מערכת הנשימה – אף, לוע, גרון וריאות. האלרגנים האלו, יכולים להיות בתוך הבית, כמו למשל קרדית אבק הבית והפרשות בעלי חיים המתגוררים בבית, או להגיע ממקור חוץ- למשל מצמחים. אצל אנשים הנוטים לאלרגיה, האלרגנים עלולים לגרום לתגובת יתר של המערכת החיסונית ולהפרשה של חומרים כימיים, הגורמים לבסוף לתופעות האלרגיה.
בנוסף, קיימים אלרגנים אליהם אנו נחשפים בדרכי העיכול (אלרגיה למזון), או במגע עם העור (אלרגיה ממגע), או בכימיקלים שונים (אלרגיה לגומי לדוגמה), אלרגיה לעקיצות חרקים (דבורים וצרעות), אלרגיה לתרופות (פניצילין למשל) ועוד אחרים.מהם הגורמים המגבירים את האלרגיה?

לדברי המומחים לאלרגיות מהארגון לאלרגיות, אסתמה, ואימונולוגיה של ארה"ב, אנשים רבים שסובלים מאלרגיות אביב אינם מודעים לכך שיש מספר גורמים, שעלולים להחמיר את התסמינים ולכן, הם ממשיכים לסבול ומקווים שעונת האביב תחלוף כמה שיותר מהר. למשל:

 • נשנושי פירות וירקות: אנשים רבים עם אלרגיות עונתיות סובלים גם מתסמונת אלרגיה אוראלית. זאת תגובה שנגרמת כתוצאה מהצלבה בין חלבונים דומים הנמצאים בפירות וירקות מסוימים (כמו גם באגוזים אחדים) לבין אבקות הפרחים שהם הגורם המקורי לאלרגיה. חשוב לגלות איזה מוצר מזון גורם לתסמינים אלה ואז להימנע מאכילתו. לעיתים ניתן לאכול אפילו פרי או ירק זה כאשר הוא לא טרי (מבושל או מקופסת שימורים). 
 • למשל, מי שרגיש לפריחה של עצי ליבנה, עלול להגיב עם תסמינים אלרגיים כשהוא אוכל סלרי, דובדבנים, או תפוחים. מי שאלרגי לדשא, עלול להגיב גם לעגבניות, תפוחי אדמה, או אפרסקים. בדרך כלל התגובה האלרגית אינה נמשכת זמן רב, אך היא יכולה להפריע ולעצבן. ל-9% מהאנשים עם אלרגיות אביב יש תגובות באזורי גוף אחרים, ו-1.7% עלולים לחוות תגובה אלרגית מסכנת חיים בשם אנאפילקסיס. מומלץ כי מי שכבר חווה הלם אנאפילקטי, יתייעץ עם הרופא שלו לגבי זריקת אפינפין למקרי חירום. 
 • יש לציין, כי בארץ קימת רגישות צולבת בין גומי (לטקס) לבין מזונות, כגון: ערמונים, פפאיה ועוד. אי לכך כל מי שאלרגי לגומי עליו להיות ער לאפשרות זו ולפעול בהתאם. כמו כן, יש לשים לב לתגובות אלרגיות המופיעות לאחר פעילות פיזית שכן אלה עלולים להיות מסוכנים ולעיתים נגרמים מהמזון שנאכל לפני הפעילות הפיזית ואשר אליו קיימת אלרגיה. 
 • השימוש במסנן אוויר לא מתאים: מומלץ להשתמש במסנן אוויר כדי לשמור בבית על אוויר נקי מאבקות פרחים, אך חשוב לוודא כי המסנן יהיה מהסוג הנכון. מחקרים שונים הראו כי מסנני מיזוג אוויר זולים ומטהרי אוויר פשוטים אינם עוזרים. מערכות סינון לכל הבית מועילות, אך יש להקפיד על החלפת פילטרים על בסיס קבוע, אחרת המערכת עלולה לגרום יותר נזק מאשר תועלת. 
 • פתיחת חלונות: כאשר החלונות פתוחים, אבקת הפרחים יכולה להיכנס. היא עלולה להידבק לשטיחים, לרהיטים, או לריפוד במכונית, וכך היא תמשיך לפעול ולהציק. על כן, מומלץ מאוד לשמור במהלך עונת האלרגיות בבית וברכב על חלונות סגורים.
 • דחיית נטילת תרופות: אנשים רבים עם אלרגיות סבורים כי הם יכולים לדחות את נטילת התרופות נוגדות האלרגיה או להסתדר בלעדיהן. התוצאה הידועה מראש היא אף סתום, התעטשויות בלתי פוסקות והרגשה כללית לא טובה. כדאי לשנות גישה, להקדים את התרופה למכה ולהתחיל ליטול תרופות עוד לפני תחילת העונה הרגישה.
 • טיפול "על דעת עצמי": אולי הסיבה שאינכם בטוחים מה בדיוק גורם לכם להרגיש לא טוב גורמת לכם להחליף תרופות, בתקווה שתרופה אחרת תביא להקלה בתסמינים. הצעתנו- במקום להפוך לשפן ניסויים של עצמכם, כדאי מאוד לפנות לרופא מומחה לאלרגיות. יש לו את הכלים למצוא את הגורם האמיתי לתסמינים ולהציע את הטיפול המתאים.


איך מאבחנים אלרגיה?

ניתן לאבחן אלרגיות באמצעות שימוש בתבחיני עור (טסטים אלרגיים) המתבצעים על ידי טפטוף האלרגן על האמה ודקירה שטחית של הטיפה. בנוסף, קימות בדיקות דם הידועות בשם RAST והן נותנות תוצאות דומות לאלו של תבחיני העור.

האם הנטייה לאלרגיה היא תורשתית?

הנטייה לפתח תגובה אלרגית היא בהחלט נטייה תורשתית, אך יחד עם זאת היא תלויה במספר גורמים ויש לה מספר ביטויים:

 • הביטוי הראשון של תגובה זו הוא על פי רוב בעור, כלומר אותן פריחות ויובש העור, אותם אנו מוצאים בתינוקות, תופעה המכונה בפי רופאי העור - אסתמה של העור.
 • ביטוי אחר הוא אלרגיה למזונות, זו מופיעה בשנה הראשונה לחיים ובעיקר לחלב וביצה. בהמשך חייהם, עלולים תינוקות לפתח אלרגיה למזונות נוספים: כמו - בוטנים, שומשום, ואגוזים למיניהם. תגובות אלו יכולות לגרום לתסמינים הבאים: תפרחת העור (חרלת או אף בצקות), נזלת ובצקת דרכי הנשימה, ובמקרים קיצוניים ירידה בלחץ הדם ומצבים קשים יותר. עם השנים, חלק מהתגובות הללו נעלמות, למשל האלרגיה לחלב או ביצה, ואילו תגובות אחרות  ממשיכות להתרחש ולגרום לסבל. 
 • מחלות דרכי הנשימה (סמפונות), הן ביטוי נוסף המופיע על פי רב לאחר גיל 4-5 שנים, ומתבטאות באסתמה. 
 • בנוגע לאלרגיה לחלב: על מנת להרגיל את מערכת החיסון לחלב כבר מגיל רך, יש לא מעט אינפורמציה המצביעה על הצורך לתת לתינוקות יונקים גם תוספת של תחליף חלב ממקור פרה, פעמיים בשבוע.


כיצד מטפלים באלרגיה ומהם החידושים בתחום?

 • הטיפול באלרגיות האביב הינו מגוון, ועל פי רוב הרופאים נעזרים בשילוב של מספר אמצעים. הדבר היעיל ביותר, אך גם הקשה ביותר לביצוע, הוא ההימנעות מחשיפה. כאמור, ניתן להקטין את החשיפה לאלרגנים חיצוניים על ידי אטימת החדרים ושימוש במזגנים. 
 • קיימים טיפולים תרופתיים מגוונים, המסייעים לחולה האלרגי להתגבר על הסבל. טיפולים אלו קיימים כתכשירים אנטי היסטמיניים או כתרסיסים לאף המכילים מינון מזערי ולא מזיק של סטרואידים. במצבים קשים של אלרגיה, נעזרים בזריקות סטרואידים.
 • טיפול אחר, המקובל שנים רבות הוא החיסון כנגד האלרגן. הטיפול מבוסס על חשיפה חוזרת של הסובל, לאלרגן האחראי. מתחילים במינון נמוך ועולים בהדרגה עד למינון מגן. הטיפול יעיל בכ-75 אחוז  של המטופלים. בעתיד הקרוב, יחלו לתת חיסון על ידי מתן אלרגנים מתחת ללשון על מנת לגרום למערכת החיסון להתגונן ולהתחסן מאלרגיה. השיטה נפוצה עתה באירופה ויתרונה הוא העובדה שהמטופל יוכל לקבל חלק גדול מהטיפול בביתו. הוא יגיע בערך אחת לחודש לקבל את האלרגנים ואת ההנחיות, ואת השאר יעשה בבית. כרגע ממתינים לרישום החומרים בטיפול במשרד הבריאות, מה שיאפשר למומחים להשתמש בהם. בנוסף, ישנם גם טיפולים ניסיוניים נוספים שעדיין לא אושרו לשימוש. 

אלרגיה וילדים

אלרגיה בקרב ילדים היא דבר שכיח ביותר, ומספר הילדים האלרגיים המאובחנים בשנים האחרונות גבוה משמעותית ממספר הילדים האלרגיים שאובחנו לפני עשור או שניים.
אלרגיות של ילדים עשויות להתבטא באיברים שונים:

על העור- בצורת תפרחות על העור  שעלולות לצוץ לעיתים בשבועות הראשונים לאחר הלידה (אסתמה של העור או אטופיק דרמטיטיס)
בדרכי הנשימה - בעיות נשימתיות המתבטאות בצורת נזלת כרונית, דלקות עיניים ועוד.. כשהבעיות בדרכי הנשימה נמשכות לאחר  גיל 5-6 ניתן לאבחן שהילד סובל מאסתמה.
בדרכי העיכול - למשל אלרגיה למזונות כמו חלב, ביצים, בוטנים ואגוזים.

ההתמודדות של ההורים עם אלרגיות הילדים, צריכה להיות בכמה מישורים:

 • הדרכה מתאימה של הצוות המטפל - הבעיה העיקרית של ילדים הסובלים מאלרגיה למזונות שונים מתבטאת בעיקר במקומות מחוץ לבית- אצל חברים, בגן, במסיבות יום הולדת וכד', בהם הצוות המטפל פחות מודע לאלרגיה ולמשמעותה.
  על ההורים של הילדים האלרגיים למזון ליידע את הצוות המטפל בגן, לתת הנחיה לגננת או לעוזרת מה מותר ומה אסור להכניס לגן, ובמידת הצורך אף לדאוג להכשיר את הצוות בגנים, לתת מענה של עזרה ראשונה ולדעת כיצד טפל בבעיות שעלולות לצוץ עקב החשיפה למאכלים אלו.
 • חשיפות מוקדמות למזונות - מחקרים רבים הוכיחו, כי ככל שינתן לתינוק בגיל מוקדם יותר מזון שהוא עלול לפתח אלרגיה אליו, כך הסיכוי לפתח את האלרגיה קטן יותר. אחת הדוגמאות לתופעה, היא שכיחות הילדים האלרגיים לבוטנים בישראל ביחס לעולם המערבי. ידוע, שכמות הילדים האלרגיים לבוטנים בישראל קטנה יותר משכיחות הילדים האלרגיים לבוטנים בעולם המערבי, ומשערים, כי אחת הסיבות לכך היא החשיפה המוקדמת של ילדים בארץ לבמבה.
 • אנחנו מאמינים כי ילדים שהם בסיכון משפחתי לפתח אלרגיה למזונות - מומלץ לחשוף אותם כבר בגיל קטן מאוד למזון אליו הם עשויים להיות אלרגיים, ובכך להפחית את הסיכון. למשל, ילדים שיש במשפחה שלהם אלרגיה לחלב פרה, ההמלצה שלנו היא: גם אם התינוק יונק, כבר בשבוע השני לתת לו טעימות של חלב ממקור פרה.
 • חשיפות חוזרות על עצמן - כשמתחילים לחשוף תינוק יונק למזונות מוצקים, חשוב לבצע את החשיפות בצורה הדרגתית וחוזרת על עצמה. כלומר, לתת כמויות קטנות של מזונות כל פעם, ולחזור על החשיפה במשך מספר ימים.
 • שימוש במשחות נטולות מרכיבי מזון - לא נולדים עם אלרגיה, אלרגיה מתפתחת בעקבות חשיפה לגורם האלרגני. ידוע, כי ילדים עם בעיות עור אלרגיות עלולים לפתח גם אלרגיה למזונות שונים, הסיבה לכך היא שילדים הוסבלים מאלרגיה של העור משתמשים במגוון משחות שעלולות להכיל שאריות של מזון, כמו שאריות בוטנים, סויה או טחינה. ההמלצה שלנו, היא להקפיד למרוח על העור משחות שלא מכילות שאריות של מזונות מכל סוג שהוא.
 • הקפדה על לחות - להקפיד לשמור על לחות העור אצל ילד עם אטופיק דרמטיטיס - עורם של ילדים עם אלרגיה של העור נוטה להיות יבש ולכן על ההורים להקפיד לטפל בעור ולשמור על הלחות שלו בכל מחיר, באמצעות משחות שלא מכילות מרכיבים המכילים מזונות. 
 • להפחית את מינון החרדה - אחת הבעיות של ילדים אלרגיים למזונות בעיקר, היא החרדה. ילדים אלה, לא יסכימו להכניס לפה בשום מחיר חלקי מזון שהם אלרגים אליהם. לפעמים יש חשיפה למזון שעלול להיות אלרגני, בעיקר כאשר הילד נמצא באירועים מחוץ לבית, אז ההמלצה שלנו היא להקפיד ליידע את הסביבה, להימנע מאכילת מזונות שלא יודעים מה הם מכילים בדיוק ולקחת יחד איתנו תמיד בתיק טיפול עזרה ראשונה.

תפריט ניווט תחתון