תוכן עניינים

עידן מיליצ'ר; פסיכותרפיסט; מטפל זוגי ומשפחתי; אחראי מרפאה סקסולוגית אנאורגנית גברים; ביה''ח  ליס  ליולדות

יום המשפחה והוולנטיין (חג האהבה), התכנסו להם השנה, באותו מועד. זו סיבה מספיק טובה לאהבה וכנראה גם למתנה.  נו, טוב, אם ממש אין ברירה!

כשיום המשפחה והוולנטיין נפגשים

"סמכוני באשישות, רפדוני בתפוחים כי חולת אהבה אנוכי" (שיר השירים ב' 5).


"מה אתה קונה לי?", כך היא פתחה את הבוקר. "מה אני קונה לך?", השבתי בפליאה, "כל  מה שתגידי, רק שביהדות, כמו ביהדות, המצווה היא להצטמצם בהוצאה של עד ח"י שקלים".

"לא, לא, באמת, אני רוצה שתפתיע אותי". "איזו הפתעה?! לכבוד מה?! ולמה דווקא עכשיו, כשההוצאות שלנו גדולות?!".

טוב, אחרי עוד כמה משפטים קצרים, הבנתי מה פשרו של האירוע ההיסטורי: יום המשפחה והוולנטיין (חג האהבה הנוצרי), התמקמו להם באותו יום בלוח השנה העברי.

"נו, למען אירוע מכונן זה, אני צריך להזכיר לך במתנה שאני אוהב אותך?! הרי לאהבה אלף פנים וצורות ולא רק במתנות. אם אהיה אמיתי איתך, יהיה זה רק נכון, שכל יום, כל אחד מאיתנו ישקיע בשני, יעניק, יוותר, ויהיה רגיש לצרכיו, אזי לא נצטרך לחגוג פעם או פעמיים בשנה. נוכל לנוח על זרי האהבה 365 ימים".

מסתבר שהמילים לא ממש שכנעו, אז לפני שאני קופץ לחנות הקרובה לקנות איזו תשורה, קבלו הסבר קצר על אהבה;

אז מהי אהבה?

מקדמת דנן ועד היום, מימי שלמה המלך (שאהב 1,000 נשים ולי מותר רק אחת), ועד לסרטי המדע הבדיוני של הוליווד, האהבה שזורה כחוט שני עבה. אהבה – מילת קסם. מהותה – מהות הקשר הזוגי. כשהיא קיימת, אין דבר יפה ממנה. וכשאיננה, אין גרוע מכך.  

שירים נכתבו עליה, ציורים צוירו עליה, מלחמות נלחמו עליה ובגללה. והיא, כן האהבה, עדיין עלומה ונסתרת, חמקמקה ושברירית. עדיין איננו מבינים לחלוטין את פשרה אך דבר אחד ידוע! היא דורשת השקעה מרובה כדי לטפחה ולשמרה. עדיין לא פותחה הגלולה, שתשמור פן ינוס ליחה.

לצערנו, היא לא תמיד מחזיקה זמן רב. רמת ההתרגשות והאהבה פוחתת והולכת. היא מתחילה  בסערה ומסתיימת  בקול ענות חלושה. בעובדה, בשנים האחרונות אנו עדים  לריבוי מומחים, יועצים, מרפאות, ספרי הדרכה ועוד, המציעים תרופות פלא לשיפור היחסים והתפקוד בין בני הזוג. הרבה הבטחות, תקוות, הצעות וסגולות, ובעיקר, הרבה מצלצלין, לכל פגישה, לכל טפול, לכל יעוץ. התוצאות, אם נודה על האמת...לא מי יודע מה. בסופו של דבר, טיפול, או תהליך כזה או אחר מצליח, רק אם באמת קיים רצון של שני בני הזוג לשפר ולבנות את היחסים.
"אז אם זה כך, למה טיפול זוגי מלכתחילה?!", תשאלו אולי בצדק.

אנשים הם כמו שני חבלים

וואלה, זה בסה"כ נכון. ניתן לכתוב ספרות שלמה על הוראות הפעלה לזוגיות מופלאה, אך מכיוון שאני בדרך לקנות מתנה אסכם בקצרה:

אנשים הם כמו שני חבלים,
אם ירצו להתחבר זה עם זה,
בכורח המציאות יהיה על כל אחד מהם לוותר על משהו ממידת אורכו.
אם ירצה כל אחד מהם לשמור על מלוא מידתו, לא ייווצר הקשר.
מכאן, שהקשר נוצר בתחום בו נעשה הויתור.
זו מהות הזוגיות והאהבה.

תפריט ניווט תחתון