תוכן עניינים

מה עלינו לעשות על מנת להבטיח שליטה על החלטות הנוגעות לחיינו, גם במקרה של אבדן היכולת לתפקד באופן עצמאי?

כל המידע על יפוי כוח רפואי, יפוי כוח מתמשך, הנחיות מקדימות ויפוי כוח לפי חוק החולה הנוטה למות.


לשלוט בגורלנו בכל מצב

מי מאיתנו אינו מכיר קרוב או מכר שהזדקן, חלה או נעשה חסר ישע? המחשבה הראשונה שעולה במוחנו במקרה כזה היא מי מה יקרה אם נמצא עצמנו במצב דומה. כל אחד מאיתנו רוצה להמשיך ולשלוט בגורלו גם ברגעים אלה. לצערנו, מגפת הקורונה  העצימה את החשש מפני מצב של חוסר אונים וחוסר שליטה בגופנו.

איך מקדימים תרופה למכה?

החוק נתן בידינו מספר כלים להשיג שליטה בחיינו ובטיפול בגופנו אם וכאשר לא נוכל לקבל החלטות באופן עצמאי:

1. יפוי כח רפואי הוא כלי המאפשר לנו להחליט מי יקבל בעבורנו את ההחלטות הרפואיות במקרה שבעתיד לא נוכל לעשות זאת בשל פגיעה קוגניטיבית. יפוי הכח הרפואי הוא חלופה להגשת בקשה למינוי אפוטרופוס ע"י בית המשפט והוא מאפשר לשמר את רצוננו באמצעות מיופה כוח שאנו סומכים עליו. על יפוי כח רפואי ניתן לחתום בפני אחד מבעלי המקצוע הבאים – רופא, אחות, עו"ס, פסיכולוג או עו"ד. יש לציין שהוא אינו תקף להחלטות של טיפול בסוף החיים.

2. יפוי כוח מתמשך - כולל גם יפוי כוח רפואי וגם חל גם על עניינים אישיים וענייני רכוש. מסמך זה ייחתם רק בפני עו"ד שעבר הכשרה מיוחדת לנושא.

3. הנחיות מקדימות - זהו מסמך בו נפרט את רצוננו בכל הקשור לטיפול בסוף החיים אם חלילה נסבול ממחלה חשוכת מרפא ותוחלת החיים שלנו תהיה פחות מחצי שנה. מסמך זה נחתם בשגרה בפני רופא מומחה או אחות, תלוי במצב הרפואי. ההנחיות נכנסות לתוקף רק במצב בו המטופל מוגדר כנוטה למות, אינו כשיר להביע את דעתו והוא סובל.

4. יפוי כוח לפי חוק החולה הנוטה למות –  במקום למלא הנחיות מקדימות ניתן למנות מיופה כוח שיקבל עבורנו החלטות במצבים של סוף החיים.  מסמך זה נחתם בשגרה בפני רופא מומחה או אחות, תלוי במצב הרפואי. מיופה הכוח לפי חוק החולה הנוטה למות יכול לקבל החלטות רפואיות  רק במצב בו המטופל מוגדר כנוטה למות, הסובל ממחלה חשוכת מרפא, תוחלת חייו קצרה והוא אינו מסוגל להביע את דעתו.

מומלץ לערוך יפוי כוח רפואי וגם למלא הנחיות מקדימות או יפוי כוח לפי חוק החולה הנוטה למות גם יחד, כדי שרצוננו יהיה גלוי לכל מטפל, בכל מצב רפואי שניקלע אליו בעתיד.

בני 65 ומעלה מוזמנים למלא הנחיות מקדימות ו/או ייפויי כוח במסגרת המרפאה הגריאטרית. מטופלים עם מחלות רקע יתבקשו לעבור הערכה גריאטרית כוללנית שתסייע בקבלת ההחלטות למילוי ההנחיות.

לקביעת תור, יש לפנות למזכירות המערך הגריאטרי, בטלפון: 03-6974074, או במייל, לכתובת: geriatricspniot@tlvmc.gov.il (בצירוף שם ומספר טלפון לחזרה).
תפריט ניווט תחתון