תוכן עניינים

הם זולים ונוחים, כובעי מצחייה וכפכפי אצבע הם תמיד באופנה, ובמיוחד בקרב בני נוער ומבוגרים שאוהבים לבלות בחוץ, אצל אוהבי הגננות וכל מי שמבקש לשמור על קרירות יחסית בחודשי הקיץ הלוהטים שלנו.

אולם, לדברי רופאי העור של אוניברסיטת לויולה שבאילינוי, ארה"ב, כובעי מצחייה וכפכפי אצבע מהווים סיכון סמוי לסרטן עור.

הם מסבירים, כי רוב המקרים של סרטן עור מתרחשים באותם אזורים בגוף שנחשפים שוב ושוב לשמש. הבעיה עם כפכפי האצבע ועם כובעי המצחייה, היא שהאצבעות וגב כף הרגל, כמו גם האוזניים והעורף, חשופים לשמש. סרטן העור עלול להתפתח גם באזורים אלה, ובמיוחד בחלק העליון של אפרכסת האוזן.


גם מי שמשתמש בקרם הגנה מפני השמש, נוטה לעיתים קרובות לדלג על אזורי גוף אלה, ונטייה זו, בשילוב עם פרטי הלבוש האופנתיים הללו, מגבירים את הסיכון להתפתחות סרטן עור.

בארה"ב, סרטן העור מהווה כמחצית ממקרי הסרטן. רוב המקרים שייכים לקבוצת ה"נון-מלנומה", והסוגים הנפוצים ביותר הם סרטן תאי בסיס (Basal Cell Carcinoma) וסרטן תאי המבנה (Squamous Cell Carcinoma).

לדברי מומחים בתחום, רוב המקרים של סרטן העור מסוגים אלה, נובעים מחשיפת יתר לשמש. הם מופיעים בדרך כלל באזורים החשופים לעור השמש, כמו הפנים, האוזניים, הצוואר, השפתיים, או גב הידיים. קצב התפתחות הסרטן, הוא בהתאם לסוגו.

מלנומה הינו סוג של סרטן עור, שמתחיל להתפתח בתאים האחראים לפיגמנטציה של העור, בעזרת חומר בשם מלנין. חומר זה עוזר בהגנה על השכבות העמוקות יותר של העור, בפני נזקי קרינת השמש. גילוי המלנומה בשלב מוקדם, מאפשר לטפל בו בהצלחה. למרות שסרטן עור מסוג מלנומה הינו נדיר יותר מאשר הסוגים האחרים, הוא מסוכן יותר ואחראי לרוב מקרי התמותה כתוצאה מסרטן העור.

ניתן למנוע את כל הסוגים של סרטן עור, על ידי המנעות מחשיפת יתר לקרינה אולטרה-סגולה:

  • השתמשו בקרם הגנה מספר 15 לפחות. כדאי להמשיך למרוח אותו גם בחודשי הסתיו ולמעשה כל עוד לובשים בגדים קיציים.
  • מומלץ ללבוש בגדים שמכסים את רוב חלקי הגוף, כמו מכנסיים ארוכים, חולצות עם שרוולים ארוכים וכובע רחב שוליים.
  • כדאי להימנע מחשיפה לשמש סביב שעות הצהריים (בין 10.00 בבוקר ו-15:00 אחה"צ).
  • הימנעו מביקורים במכוני שיזוף, ומשכיבה ממושכת על חוף הים או בבריכה לצורך שיזוף. הקרינה האולטרא-סגולה המלאכותית של מיטות ומנורות השיזוף, מסוכנת באותה המידה כמו הקרינה הטבעית של השמש.
  • תהוו דוגמה אישית טובה לילדיכם, והקפידו להשתמש בקרם הגנה על בסיס יומי לפני כל יציאה מהבית, כמו גם בפרטי לבוש מגנים.

מקור:

The Hidden Skin Cancer Risk From Flip-Flops, Baseball Caps; Medical News Today, 16/06/2011 and the Dermatology Division at Loyola University, Illinois, U.S.A.

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון