תוכן עניינים

אחוז אחד מהאוכלוסיה הבוגרת סובלת מדלקת מפרקים שגרונתית (Rheumatoid arthritis). מדובר במחלה אוטואימונית, שבה הגוף תוקף את המפרקים, באופן שיוצר דלקת במפרקים עצמם וברקמות הסמוכות להם. מעבר לסבל ולכאב שהיא מסבה לחולה, בהיעדר אבחון וטיפול תרופתי מתאים, המחלה עלולה לגרום נזק מבני בלתי-הפיך, ואף נכות.


מחלה ראומטית נוספת שחשוב לזהות מוקדם לפני שהיא גורמת לנזק היא דלקת שדרה מקשחת (Ankylosing spondylitis), תהליך דלקתי שמתחיל בדרך כלל במפרקי האגן ועלול להתפשט הלאה לכל אורכו של עמוד השדרה. מחלה זו מופיעה כמעט תמיד לפני גיל 45. הסימפטומים הבולטים הם כאב גב תחתון שמחמיר בלילה ומקשה על החולה לישון. בשונה ממרבית כאבי הגב, שהגורם להם הוא פיזי-מבני (פריצה או תזוזה של דיסק, או שריר ש"נתפס"), כאן מקור הכאב הוא דלקת שנוצרת בעמוד השדרה עצמו. כתוצאה מכך, הכאבים מופיעים בעיקר במנוחה ובשכיבה, בניגוד למרבית כאבי הגב שמופיעים או מחריפים בעת פעילות פיזית או לאחריה. לעתים עלולות לחלוף שנים מהופעת הסימפטומים הראשונים ועד שהחולה מקבל אבחנה מדויקת וטיפול מתאים למצבו, בין היתר מאחר וכאב גב הוא תלונה נפוצה שהגורמים לה רבים.
טיפול מוקדם במחלה משפר את סיכויי וקצב ההחלמה. מנגד - עיכוב בתחילת הטיפול התרופתי, אפילו של חודשים ספורים מרגע הופעת הסימפטומים - עלול להוביל לסבל ונזק קשה יותר למטופל.

מהם הסימפטומים של דלקת מפרקים שגרונתית?

  • כאב חדש במפרקים שנמשך מספר שבועות ברציפות
  • קשיון או נפיחות במפרקים, בעיקר בכפות הידיים
  • נוקשות ממושכת בהנעת המפרקים בבוקר שמשתפרת במהלך היום

 

אבחון מהיר: עד שבועיים מיום ההפנייה מקופת החולים

לאחרונה נפתחה במרכז הרפואי ת"א מרפאה לאבחון מוקדם של דלקת מפרקים, שהוקמה במטרה לספק אבחנה מהירה ומוקדמת ככל האפשר ללוקים בדלקת מפרקים שגרונתית ודלקת שדרה מקשחת. המרפאה, המנוהלת ע"י ד"ר אורי ארד ופועלת במסגרת המכון הראומטולוגי, מבצעת אבחון ראשוני לגברים ונשים שהופנו מרופא המשפחה שלהם עם חשד לאחת משתי המחלות הללו, ומספקת להם טיפול תרופתי ראשוני.


לנוכח החשיבות של ביצוע אבחון ראשוני מהיר, המרפאה שמה לעצמה יעד לקבל נבדקים לאבחון בתוך שבועיים בלבד מיום הפנייתם מקופות החולים. על מנת לקבוע את פגישת האבחון הראשונית, יש להצטייד בהפניה מהרופא המטפל ("טופס 17"), ולקבוע תור במרכז לזימון תורים במרכז הרפואי ת"א, בטלפון 03-6974000. בהיעדר טופס 17, עלות הפנייה למרפאה תעמוד על 233 ₪.

שימו לב: המרפאה אינה מיועדת לעזרה ראשונה במקרים מאובחנים הנמצאים כבר במסלול טיפולי וסובלים מהחרפה, ואינה מהווה תחליף למרפאות הקיימות ולחדר המיון.

תפריט ניווט תחתון