תוכן עניינים

אינדקס המצבים הרפואיים

פרופ' ענת לבנשטיין; מנהלת מערך עיניים במרכז הרפואי תל-אביב

ניוון רשתית היא מחלה הפוגעת בעיקר במרכז הרשתית (מקולה) – החלק האחראי לראייה של צבעים, קריאה, זיהוי עצמים, נהיגה ותפקודי ראייה אחרים הדורשים דיוק. בשלב הראשון של המחלה, הנקרא "השלב היבש", נפגעים בעיקר תאי השכבה הנמצאת מתחת לרשתית.
בשלב השני, "השלב הרטוב" מתחילים להתפתח כלי דם לא תקינים ברישתית, הגורמים לדליפת נוזלים, דם ושומנים לתוך הרשתית ומתחתיה. בשלב זה הראייה יורדת בצורה מהירה וחדה וללא טיפול עלול להיגרם אובדן ראייה בלתי הפיך.בעשור האחרון, חלה פריצת דרך בטיפול במחלה. הטיפול ניתן באמצעות הזרקה תוך-עינית של חומרים העוצרים את גדילת כלי הדם הבלתי תקינים, ועל ידי כך מונעים את ההתדרדרות ובכמחצית המקרים, גם את התפתחות הצלקת המובילה לאובדן הראייה.
קיימים היום 3 סוגים של חומרים המוזרקים לעין, כולם יעילים. אולם, חשוב מאוד לדעת כי התוצאות הטובות ביותר, מתקבלות בטיפול שניתן בעת אבחון המחלה בשלב מוקדם, כאשר עדיין לא חלה ירידה בראייה. חלק גדול מהאנשים אינם שמים לב לסימנים הראשונים להתפתחות המחלה, מגיעים בשלב יחסית מאוחר ומסיימים בתוצאות טובות פחות.
האבחון המוקדם אינו פשוט, כיוון שפעמים רבות, כאשר עין אחת נפגעת מהמחלה, המנגנונים המוחיים שלנו גורמים לנו להתעלם מחוסרים בשדה הראייה והעין השנייה, שלא נפגעה, מפצה על אובדן הראייה שנוצר בעין הפגועה, כך שאנו שמים לב לבעיה רק כאשר נוצרים חוסרים גדולים יחסית מתחת לאזור מרכז הראייה.

מניעה ואבחון מוקדם

מניעה: כל אדם מעל גיל 50 או כל אדם שקרוב משפחתו סובל מניוון הרשתית, צריך להיבדק באופן סדיר על ידי רופא עיניים, אחת לשנה. אם בבדיקה נמצאו סימנים ראשונים של המחלה, עליו להיבדק על ידי רופא העיניים 3 פעמים בשנה ולבצע לעצמו בדיקות ראייה עם עין אחת סגורה אחת לחודש או יותר בבית, על פי הדרכת הרופא. קשר קבוע עם רופא העיניים יניב הפניה לטיפול בזמן הנכון, ובכך להפחית את הסיכון להתדרדרות הראייה.
כמו כן, קיימת טכנולוגיה לזיהוי מוקדם של ניוון הרשתית על ידי תבחין ממוחשב בו הנבדק מסתכל על קוים עם עיוות בתוכם ומסמן את מקום העיוות. אם נוצר עיוות בעין כתוצאה מהתפתחות המחלה, הנבדק יסמן את מקום העיוות ומערכת ממוחשבת מאפשרת אבחון של התפתחות כלי הדם הבלתי תקינים. הטכנולוגיה הוכחה מחקרית בארץ ובעולם, ונמצא שהשימוש בה מגדיל את הסיכויים לתוצאה סופית של ראיה טובה יותר בעקבות טיפול. הטכנולוגיה דורשת מיכשור ומרכז בקרה ואיננה כעת בשימוש בארץ.
לכן, תשומת לב של כל אחד ואחת היא המפתח למניעת תוצאותיה הקשות של המחלה. מחקרים מצאו, כי הטיפול הקיים הפחית במחצית את הפגיעות הקשות בראייה כתוצאה מהמחלה.

למידע נוסף: מערך עיניים במרכז הרפואי ת"א

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון