תוכן עניינים

במחלקה פנימית, כל יום פורים, ולא במשמעות החגיגית של החג. מהות הרפואה האבחנתית היא זיהוי וחיבור בין סימנים שונים וביצוע בדיקות מתאימות על מנת לראות מעבר לברור מאליו. חשוב להדגיש: ברוב המקרים הסימנים הברורים יובילו לאבחנה הנכונה, ואין צורך לרוץ לבית חולים בעקבות כל שיעול או כאב גב. אך, צירוף של סימנים ספציפיים עם גורמי סיכון מסויימים, אמור להוביל את הרופא לבצע בדיקות נוספות, והן הבדיקות האבחנתיות המתבקשות לאבחנה.
התזמון חשוב ביותר בכל אבחנה – כי אבחון בזמן יוביל לטיפול נכון וטוב יותר. טיפול לא מתאים למחלה, מעכב ריפוי מצד אחד, ומצד שני עלול לסבך את המצב אף יותר.


התחפושת: כאבי גב או כאבים בחזה
המחלה האמיתית: שחפת
הסימנים האופייניים למחלה הם שיעול, פליטת כיח דמי וירידה במשקל. אך במקרה של שחפת שמתפתחת מחוץ לריאות, עלול להגיע חולה עם סימפטומים שונים לגמרי, למשל כאבי חזה מטרידים וקוצר נשימה. רק בבדיקה גופנית יתגלה שהצטברו נוזלים סביב הלב ומכאן תתקבל האפשרות לאבחנה הנכונה: שחפת של קרום הלב. שחפת מסוג אחר, מתחפשת דווקא לכאבי גב. המדובר בשחפת של עמוד השדרה (מחלת Pott's). בדיקת דם פשוטה תעיד על דלקת. בדיקת CT וביופסיה בהמשך יאשרו את האבחנה.


התחפושת: כאבי גרון וחום
המחלה האמיתית: תירואידיטיס תת חריפה
כאבי גרון וחום ממושך – כשבוע עד עשרה ימים, ובדיקת דם המצביעה על דלקת, הם סימנים אופייניים לדלקת גרון - חיידקית או ויראלית. אולם ב-5% ממקרי החום מסיבה שאינה ידועה, מסתבר שהבעיה נובעת מכך שהדלקת היא בבלוטת התריס. לאחר בדיקת הדם שהצביעה על דלקת, יש לערוך מיפוי איזוטופי של בלוטת התריס כדי להגיע לאבחון הנכון.  ברגע שהמחלה מאובחנת יינתן טיפול תרופתי פשוט המביא לריפוי.


התחפושת: כאבי גב ובהמשך אי ספיקת כליות
המחלה האמיתית: מיאלומה נפוצה

כאבי גב הם שכיחים מאוד באוכלוסיה. אולם לעיתים כאבי גב קשים מחייבים לחשוב על אבחנה של מיאלומה נפוצה – סוג של סרטן מוח העצם.
התסמינים האופייניים למחלת סרטן זו הם עייפות, חולשה וכאבי עצמות. אך לעיתים, עלולים להופיע סימנים מבלבלים: כאבי גב המציקים לחולה מספר שבועות. במקרה שהרופא ירשום לאותו אדם כדורים לטיפול בכאב, ייתכן שאף יורע מצבו בגלל מחלת המיאלומה הנפוצה, עד כדי אי ספיקת כליות.
הבדיקה הנכונה בדרך לאבחון המחלה צריכה להיות ספירת דם שתצביע על אנמיה, קריאטינין גבוה, שקיעת דם מוחשת. תוצאות אלו יובילו לבדיקות נוספות ולאבחון המלא.

 

התחפושת: אירוע לב
המחלה האמיתית: התכווצויות של הוושט
כאבים חזקים במרכז החזה, לאדם מבוגר, מובילים לחשד הקלאסי שמדובר בהתקף לב. אך לעיתים – לא כך הדבר. אם הבדיקות המקובלות שללו שמדובר במחלת לב כלילית, יש להביא בחשבון שמדובר בהתכווצויות של הוושט – מצב כרוני העלול להופיע בקשישים. תרופות ידועות עשויות לתת לו את הפתרון.
הבדיקה הנכונה לאבחנה: בדיקת גסטרואנטרולוג לבדיקת הלחץ בוושט.

התחפושת: צרבת
המחלה האמיתית: אירוע לב
לעיתים התחפושות הפוכה בדיוק מהתחפושת הקודמת: אי נוחות בבטן העליונה, מוביל בדרך כלל לאבחנה של צרבת ולטיפול תרופתי בנוגדי חומצה. אך מסתבר שלעיתים מדובר באירוע לב של אוטם סרעפתי.
הבדיקות הנכונות לאבחון מקרים אלו, בעיקר באדם שיש לו גורמי סיכון כגון לחץ דם / עישון / סוכרת / גיל מבוגר, הן: א.ק.ג , מבחן מאמץ ו/או בדיקת דם לטרופונין (חלבון המשתחרר משריר הלב בעת נזק ללב).

כאמור, קיימות מחלות מתחפשות לא מעטות המאתגרות אותנו מדי יום: HIV יכול להתבטא במגוון דרכים מטעות כגון שלשולים, בעיות נוירולוגיות ואפילו דלקת ריאות. לופוס יכול להתבטא בשטפי דם על פני העור, הרעלות יכולות להתבטא כאי ספיקת לב קשה ועוד.
לכן, חשוב שכל אחד יהיה קשוב לגופו. אם הסימנים אינם משתנים או מחמירים בעקבות טיפול תרופתי, אם הבדיקות השגרתיות חוזרות תקינות אך המצב ממשיך, כדאי להפנות את תשומת לב הרופא המטפל ולהמשיך – עד לאבחון הנכון.

תפריט ניווט תחתון