תוכן עניינים

לרגל יום האלצהיימר העולמי שחל החודש רכזנו עבורכם את כל מה שצריך לדעת על המחלה, חשיבות האבחון המוקדם ותזונה משפרת זיכרון.

מה אנו יודעים על מחלת האלצהיימר?

מחלת האלצהיימר מאופיינת בהתפתחות הדרגתית של שיכחה, הפרעות שפה, התמצאות ושיפוט, ובהמשך גם הכרת הזולת ואיבוד האישיות. ההתדרדרות נמשכת מספר שנים, ומלווה לעתים קרובות בהפרעות התנהגות כגון דיכאון, תוקפנות, נדודי שינה, בלבול ועייפות במשך היום, מחשבות שווא, ואיבוד השליטה על הסוגרים.


 

מהם הגורמים למחלה?

המחלה נובעת מניוון נרחב של תאי עצב במוח. הסיבה לניוון זה יכולה להיות תורשתית או בשל סיבות חיצוניות, שרובן טרם זוהו. הטיפול במחלת האלצהיימר מחייב שילוב של שמירה על מצב גופני ונפשי טוב, וטיפול תרופתי נבון וזהיר. הטיפול התרופתי כולל תכשירים המיועדים לשפר את הזיכרון ויתר התפקודים הנפגעים בעקבות המחלה. חולים רבים נזקקים לתכשירים נוספים, המשפיעים על הביטויים הנלווים למחלה, כגון מחשבות שווא, נדודי שינה, הפרעות בשליטה בסוגרים וכו'.
בנוסף, יש חשיבות להדרכת בני המשפחה בהתמודדות עם הקשיים הניצבים בפניהם.

מה חדש באבחון המחלה?

גילוי מוקדם של מחלת האלצהיימר, מאפשר כיום הפעלת תוכניות להאטת קצב ההתדרדרות של המחלה. מחקר חדש, שפורסם בכתב העת המדעי לנוירולוגיה "BRAIN", מעלה כעת את האפשרות שגילוי מוקדם יאפשר בעתיד צמיחת תאים חדשים שיכולים לאפשר תיקון לנזק שגרמה המחלה.

מחקרים שנערכו בעבר הדגימו כיצד המוח מנסה לתקן את עצמו כאשר תוקפת אותו מחלה ופוגעת בתפקודו. אזור הידוע ביכולת זו הוא ההיפוקמפוס - האזור האחראי ללמידה וזיכרון. כעת, גילה צוות חוקרים בריטי שבחן עכברים עם מחלה מוחית ניוונית, כי במודל עכבר נוצרו תאי מוח חדשים היכולים להשתלב במעגלים הקיימים באופן שישמר את התפקוד המוחי. החוקרים הסיקו מכך שלמוח יש יכולת מסוימת לתיקון עצמי אפילו לאחר שפורצת מחלת ניוון מוחי. על בסיס המחקר, החוקרים מעלים אפשרות שקיים "חלון הזדמנויות" מוגבל בזמן התפתחות המחלה, שניתן באופן תיאורטי לנצל אותו, אם יימצא טיפול שיעודד את מנגנון התיקון העצמי. החוקרים מציינים כי כעת נותר להבין, על סמך המודל החדש, באופן מדויק יותר את המנגנון המוביל לתיקון העצמי, על מנת למצוא תרופה למחלת האלצהיימר ומחלות דומות שעובדת על בסיס מנגנון זה.
"חשוב להבין שמדובר ב'מודל חדש' והוא יכול להוות גרעין ראשוני להבנה עמוקה יותר של המנגנון לתיקון עצמי" מסבירה ד"ר אליסיה אש, מנהלת המרכז להפרעות זיכרון וריכוז הפועל במסגרת המחלקה לנוירולוגיה במרכז הרפואי ת"א (איכילוב).

מה ההשפעה על הזיכרון?

תופעות של שכחה רגעית, כאשר בהמשך חוזרים ונזכרים בפרט שנשכח, אינן מצב של חולי. שכיחות התופעה הולכת ועולה עם הגיל, והיא מתבטאת בשכחה של שם אדם זה או אחר, או רשימת המצרכים שיש לקנות בחנות וכו'. אלו תופעות לא נעימות אולם אינן מגבילות בחיי היום-יום, ובדרך כלל אינן מחייבות טיפול.

במחלת אלצהיימר השכחה קשה יותר, ובנוסף לזיכרון נפגעים גם מרכיבים אחרים של התפקוד השכלי. דכאון וחרדה עלולים גם הם לגרום להפרעה בזיכרון ובתפקודים אחרים.
 

האם לתזונה יש השפעה על הזיכרון?

לתזונה השפעה על גורמים שונים בבריאותנו ובאיכות חיינו, ביניהם על פעילות המוח והשמירה על הזיכרון. לדברי ד"ר אולגה רז, מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה במרכז הרפואי ת"א לירידה ברמות ברזל ו-B12 עלולה לגרום לפגיעה בזכרון, לבלבול ולעייפות וכן מחקרים הראו ישנו קשר בין מחסור בויטמין D לבין ירידה קוגניטיבית. רוצים לקרוא עוד כנסו ללינק הבא

רוצים לבדוק את הזיכרון?

כנסו עכשיו למחשבון שלנו לבדיקת מצב הזיכרון והריכוז שלכם

תפריט ניווט תחתון