תוכן עניינים

אינדקס המצבים הרפואיים

כתמים על העור, או פיגמנטציה של העור, יוצרים בעיה אסתטית אצל אנשים רבים. תופעה זו מחמירה בעיקר בעונת הקיץ, שבה החשיפה לשמש רבה יותר. פיגמנטציה יכולה להתבטא בכתמים בהירים יותר או כהים יותר על העור, בגדלים שונים ובאזורים שונים, גם שנים לאחר החשיפה לשמש. כך או כך, חשוב לאבחן את הכתמים ולהבין מה מקורם. צוות מרפאת פיגמנטציה במרכז הרפואי ת"א מפרט, מסביר ומזהיר.

הקיץ בפתח ופעילויות הכיף והפנאי של כולנו עוברות החוצה, אל הים, הבריכה, הטיולים והפיקניקים, שרובן ככולן מתקיימות לאורה של השמש הקיצית הלוהטת. חשוב לזכור, שהשפעות החשיפה לשמש מלוות אותנו גם שנים רבות לאחר החשיפה, והן יוצרות, ולעתים אף מחמירות. תופעות שונות של פיגמנטציה בעור.  


מהי פיגמנטציה?

הגורם האחראי לגוון עורנו הוא חומר בשם מלנין, המיוצר על ידי תאים בשם מלנוציטים. כמות המלנין והפיזור שלו בעור - הם המגדירים את ההבדל בין אדם כהה עור לבין אדם בעל עור בהיר,  כאשר ככל שיש יותר מלנין – העור כהה יותר.
למעשה, מדובר במנגנון הגנה של העור, שתפקידו לסנן את קרינת השמש באמצעות יצירת מלנין. כך, כאשר אנחנו נחשפים לשמש, המלנוציטים מייצרים יותר מלנין, והתוצאה היא מה שכולנו מכנים "שיזוף". כאמור, נזקי החשיפה לאור השמש אינם נעלמים, והם ממשיכים ללכת אתנו גם שנים לאחר החשיפה. התוצאה היא יצירת גוון בלתי אחיד של העור, או "פיגמנטציה", הבאה לידי ביטוי בהופעה של כתמים בעור, בעלי גוון בהיר יותר או כהה יותר מגוון העור. 

פיגמנטציה


הפרעות פיגמנטציה

ההפרעות נחלקות לשני סוגים עיקריים:

  • היפר-פיגמנטציה – הופעת כתמים כהים יותר מגוון העור הטבעי
  • היפו-פיגמנטציה - הופעה של כתמים בהירים יותר מגוון העור הטבעי

היפר-פיגמנטציה
היפר-פיגמנטציה נפוצה יותר בקרב אנשים בעלי עור כהה, והיא נוטה להחמיר לאחר חשיפה לשמש. הסיבה השכיחה ביותר להיפר-פיגמנטציה היא מלזמה (melasma) – שבאה לידי ביטוי בכתמים כהים, הן באזורים שונים בפנים והן על אמות הידיים. ב- 90% מהמקרים מופיעה המלזמה בנשים בגיל הפוריות. התופעה מחמירה פעמים רבות במהלך ההיריון או בעקבות  נטילת גלולות, עד כדי כך שזכתה לכינוי "מסכת היריון". אצל נשים בעלות עור בהיר, תחלוף המלזמה בדרך כלל תוך פרק זמן קצר יחסית לאחר הלידה. נשים בעלות עור כהה, לעומת זאת, עלולות לסבול מהתופעה במשך כל שנות הפוריות. כיוון שמלזמה נוטה להחמיר בחשיפה לקרינת שמש, יש חשיבות רבה להגנה קפדנית מפני השמש – בקיץ וגם בחורף הישראלי שטוף השמש – באמצעות שימוש במסנני קרינה חוסמי UVA ו- UVB, חבישת כובע רחב שוליים, והימנעות ככל הניתן מחשיפה לשמש.

היפו-פיגמנטציה
יש מספר רב של גורמים האחראים ליצירת  כתמים בהירים בעור. אחד המרכזיים שבהם  הוא מחלת ויטילגו. כתוצאה מהמחלה, השכיחה בעיקר באנשים צעירים, נפגעים התאים היוצרים את המלנין - בעיקר בקצות הידיים וסביב העיניים והפה. 
גם במקרה זה, חשיפה לקרינת השמש עלולה להזיק, למרות שאין קשר ישיר בין החשיפה לשמש לבין המחלה.
הסיבה היא כי בהיעדר מלנין, העור "החולה" אינו מוגן מפני קרינת השמש, והוא נוטה להישרף בקלות, וחשוף לסיכון מוגבר להיווצרות גידולי עור.
לחשיפה לשמש עם מחלת ויטילגו יש גם משמעות אסתטית: כיוון שהעור ה"בריא" מקבל בשמש גוון שזוף, בעוד שהעור החולה איננו משתזף כלל – נוצרת הבלטה של ה"עור החולה" לעומת העור הבריא. 


אבחון שינויים בפיגמנטציה

גוון העור משמש עבורנו מראה לתהליכים המתרחשים בתוך גופנו, פנימה. כך, שינויים בפיגמנטציה וכתמי עור - כהים או בהירים - עלולים להיגרם ואף להחמיר, הן מסיבות חיצוניות והן מסיבות פנימיות.
משום כך, יש חשיבות רבה לאבחן מבעוד מועד את הסיבות לפיגמנטציה בעור, ולהבין מה מקורה. האם מדובר ברגישות לתכשירים קוסמטיים או תרופות; האם השינויים בגוון העור הם ביטוי לפעילות הורמונלית או למחלה מערכתית; או שהם תוצאה של התופעות שדיברנו עליהן עד כה. כך או כך, יש חשיבות רבה לאבחון מדויק של שינויים בגוון העור, ולטיפול מתאים שייתן מענה לבעיה - הן בריאותית והן אסתטית. 


מרפאת פיגמנטציה במרכז הרפואי ת"א

במרכז הרפואי ת"א פועלת מרפאת פיגמנציה - מרפאת ייחודית שהוקמה על מנת לתת מענה מקיף לבעיות של שינויי פיגמנטציה בעור, ולהציע מגוון רחב של אמצעי אבחון וטיפול בבעיות השונות.
במרפאה נעשה אבחון של התופעה ואיתור הגורמים השונים שהובילו אליה, ובהתאם להם, מוצע מגוון טיפולים, החל מטיפולים מקומיים בעור לפתרון הפיגמנטציה או לטשטוש הכתמים, ועד  לטיפולי פוטותרפיה וטיפולים דרמו-אסתטיים, בשילוב עם המרכז המשולב לדרמו-אסתטיקה. ניתן ליצור קשר עם המרפאה בטלפון: 03-6973585.

תפריט ניווט תחתון