תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

​הכירורגיה הכללית (בטן-חזה) נחשבה עד לפני כ-15  שנה לתחום פטריאכלי. באופן מסורתי מחלקה כירורגית התבססה  על מנהל מחלקה, בד"כ פרופסור שרמתו עולה באופן מובהק על כל הכפופים לו והוא שולט בכל התחומים.
במחלקות ובבתי"ח רבים –  "הבכירים  המנתחים"  שימשו במעמד "אסיסטנטים" ומנהל המחלקה היה בר- הסמכא הבלעדי בכל תחומי הכירורגיה.
פרופ' קלאוזנר  יזם לראשונה בארץ, עוד בשנת 1990,  מיד לאחר מינויו כמנהל מחלקה צעיר- את פיתוח יחידות ההתמקצעות:
היחידה הראשונה שהוקמה הייתה בתחום הקולו-רקטלי וד"ר מיכה רבאו , לימים פרופסור רבאו , מונה כמנהלה בתמיכה ויוזמה  של פרופ' קלאוזנר. כיום מנוהלת יחידה זו ע"י פרופ' חגית  טולצ'ינסקי.

pro.jpg


בארבע שנים אחרי מהלך זה בשנים  1990-1994 הוקמו לראשונה בארץ יחידות התמקצעות נוספות בכירורגיה.

יחידת טראומה – בניהולו של ד"ר יורם קלוגר  לימים פרופסור ומנהל כיום את הכירורגיה ברמב"ם. ד"ר סופר, בוגר החטיבה הכירורגית באיכילוב  מנהל כיום יחידת טראומה שהיא היחידה בארץ שמצוותים לה שני מומחים.

היחידה הלפרוסקופיה מתקדמת - בניהולו של ד"ר סולד עמיר ואח"כ ד"ר יוסף קוריאנסקי שנחשב מוביל ארצי בתחום זה.

המערך להשתלת איברים - בניהולו של פרופ' רישרד נקש. בתחום זה היתה קיימת  מחלקה ייעודית להשתלות בבלינסון אבל, לא יחידה המשולבת  בתוך חטיבה כירורגיה גדולה. כתוצאה מחשיפה רחבה של מתמחים ומומחים להשתלות ודרכי מרה, יש כיום חמישה מומחים להשתלה ביחידה פעילה זו.

היחידה לניתוחי כבד – ד"ר הדר מרחב ואח"כ ד"ר מנחם בן חיים ניהלו תחום זה. כיום התחום מנוהל ע"י ד"ר ניר לובצקי בוגר החטיבה הכירורגית. ארבעה מומחים מובילים בוגרי החטיבה, מהווים את הצוות הרחב והגדול בארץ בתחום זה- ד"ר עידו נחמני, פרופ' רישרד נקש וד"ר גויכמן. יחידה זו מנקזת חולי סרטן כבד ולבלב מכל הארץ.

יחידת סרטן שד ומלנומה – פרופ' שלמה שנייבאום ניהל  תחום זה שלאחרונה מונתה לניהולו ד"ר תהילה מנס. ד"ר מנס היא עתירת נסיון בתחום סרטן השד וניהלה תחום זה בבי"ח בניו-יורק.

היחידה לכירורגיה אונקולוגית – פרופ' מוטי גוטמן המנהל כיום מחלקה כירורגית בשיבא  היה הראשון לקדם תחום זה ואח"כ הוא נוהל עם עזיבתו לניהול מח' כירורגית, ע"י ד"ר סובחי אבו עביד. מזה כ-3 שנים ד"ר גיא להט, בוגר החטיבה, מנהל עם צוות של חמישה מומחים מובילים את התחום. יחידה זו מנקזת חולי סרקומה, קיבה, לבלב וניתוחי סרטן מורכבים מכל הארץ.

היחידה לניתוחי השמנה חולנית – כירורגיה בריאטרית -  ד"ר סובחי אבו עביד פיתח תחום זה ומנהל אותו בגאון ובכירים נוספים לצידו, ד"ר שי אלדר וד"ר יוסי קוריאנסקי. המספר הגדול ביותר בארץ של ניתוחים בריאטריים מבוצע באיכילוב.

היחידה לטיפול נמרץ כירורגי
היחידה הראשונה בארץ לתחום קריטי זה, הוקמה בחטיבה הכירורגית  באיכילוב ב2002 והיא בלעדית בקנה מידה ארצי עד היום. עד אז החולים הכירורגים הקשים רוכזו "בחדר-מוניטור"("מוגבר") שהיה אומנם מצוייד במעט משגוחים (מוניטורים) אבל, ללא כל כח רפואי או סיעודי מיומן וייעודי. מיעוט קטן מאוד מהחולים זכה למיטת טיפול נמרץ כללי ונוהל ע"י מאוששים כללים שהבנתם בחולה הכירורגי המנותח לא היתה מיטבית וע"י כירורגים בשלט רחוק שחשו שהחולה נמצא במחלקה אחרת ותחת אחריות שאינה בלעדית שלהם.

הקמת הטיפול הנמרץ הכירורגי בניהולו של מאושש מצוין ומומחה במחלות ריאה ופנימיות (וכיום גם כירורגיה...) ד"ר עודד סולד - היוותה מהפך!

לא ניתן להעלות על הדעת טיפול בחולים קריטיים לפני ואחרי ניתוח, ללא  יחידה מקצועית זו המונה כיום 12 מיטות ומרוכזים בה חולים מורכבים ביותר עם אי ספיקה נשימתית, אי יציבות המודינאמית, התמוטטות מערכות גוף רבות, מונשמים, חולי דיאליזה ועוד. אבל ,גם "סתם" חולה בן 80 עם מחלות רקע רבות שעבר זה עתה ניתוח ענק של כריתת לבלב, כבד, גידול ענק- זקוק להשגחה צמודה ואיתור בעיות מסכנות חיים ב'טיפול נמרץ' ייעודי ולא ב"מחלקה" מעוטת אחיות ותורנים.

יחידה זו משמשת עד היום  מודל לחיקוי. מועברים אליה חולים קריטיים מבתי"ח אחרים. כיום, נמצאות מספר יחידות כאלה בשלבי תכנון והקמה במספר מרכזים רפואיים בארץ. כל פיתוח של חידת התמקצעות בכירורגיה באיכילוב גרר בעקבותיו תגובה כמעט זהה; הכרה מהירה ע"י רופאים בכל הארץ (כלליים, פנימאים, גסטרואנטרולוגים, אונקולוגיים) שיש "כתובת" ויש מומחים מוגדרים בעלי ניסיון בתחום. מספר החולים המופנים מהאזור וכל הארץ הלך ועלה – עד היום!

יחידות ההתמקצעות הפכו לכח מנקז (רפרלי) ארצי חזק ביותר. ממילא, גם החשיפה של המומחים בתחום גדלה משמעותית מאוד והם הפכו לבעלי ניסיון הזהה לזה הנרכש במרכזי-על בינל"א מובילים.

פרופ' קלאוזנר הקפיד שבכל יחידת  התמקצעות - המומחים לא יתבססו על מומחה אחד בלבד אלא, לפחות צוות מוביל של 2-6 מומחים. בניגוד לחששות שה "עוגה" (מספר הניתוחים והחולים) שיש לחלקה למספר מומחים שניסיונם המצטבר לא יהיה מספק - הסתבר שלמספר מומחים יחד יש כוח סינרגיסטי עצום. הם מפרים אחד את השני. המוניטין והניסיון המצטבר גדולים  והכח הרפרלי הוא לא רק מצטבר (פר מומחה) אלא, ממש סינרגיסטי. במידה מסוימת השיטה הזו עוררה חששות מתחרות בקרב חלק מהמומחים אבל, במציאות זה  הביא להפרייה הדדית וניסיון מצטבר הולך וגדל ותוך שיתוף פעולה מפרה.

מומחים מובילים בניתוחים

כיום יש "אשכולות" של מומחים מובילים בניתוחים מורכבים כמו (לפי סדר א'-ב'):

כריתות לבלב - 6 בכירים גויכמן, להט, לובצקי, נחמני, נקש, קלאוזנר      
השתלות איברים - 4 ביכירים: גויכמן, לובצקי, נחמני, נקש
כירורגיה אונקולוגית מורכבת - 7 בכירים: אבו עביד, להט, ניזרי, נקש,סופר, קוריאנסקי קלאוזנר  
השמנה חולנית - 4 בכירים: אבו עביד,אלדר, להט, קוריאנסקי
ניתוחי כבד - 4 בכירים: גויכמן,לובצקי, נחמני, נקש
סרקומה - 4 בכירים: להט, ניזרי, נקש, קלאוזנר    
גרורות הצפק HIPEC - ארבעה בכירים: אבו-עביד, סובחי, קלאוזנר

מתחילת דרך ההתמקצעות והקמת היחידות היתה מדיניות ברורה; יחידות ההתמקצעות הן סמכות מקצועית מוגדרת בתחומן אבל, הן אינן מנותקות  מהמחלקה / חטיבה הכירורגית. לרובן (פרט לטיפול נמרץ הדורש תשתית נפרדת) אין אזור גיאוגרפי מוגדר והמומחים "המקצועיים" מחויבים גם למסגרת המחלקתית / חטיבתית הרחבה. כולם מטפלים גם בחולים כירורגים "פשוטים" כמו דלקת כיס מרה, חסימת מעיים, בקעים, סיבוכים כירורגיים. כולם, מבצעים גם כוננויות מיון ומחלקה ומחויבים לכל החולים. גם המוסד של "ביקור רופאים" - מתייחס לגיאוגרפיה של 'מחלקה מעורבת' ולא יחידת התמקצעות ספציפית. זה לא סותר את המחויבות של הבכיר לתחום ההתמקצעות שלו אבל, גם מחויבות למחלקה הכירורגית הכללית. ישיבות המחלקה / חטיבה משותפת לכל הרופאים מכל יחידות ההתמקצעות. ישיבות המיועדות להפקת לקחים, ופגישות רב-תחומיות כירורגיה -אונקולוגיה, גסטרואנטרולוגיה, מחקר – סמינריונים, טראומה ועוד. זה כמובן לא סותר קיום ישיבות של מומחי יחידות ההתמקצעות כל אחד בתחומו.

הגישה הזו מנעה פרפקציוניזציה של המחלקה / חטיבה הכירורגית ושמרה על המסגרת הרחבה המחויבת לכלל ולפרט ובעיקר לחולים, למתחמים לסטודנטים ולהוראה.
המדיניות היתה של פיתוח ענפי התמקצעות באופן הכי ליברלי  ותומך אבל, תוך שמירת הגזע הרחב של הכירורגיה הכללית.

מוקדי מצויינות ומרכז ניקוז ארצי

יחידות ההתמקצעות התפתחו למוקדי מצוינות ארציים. הופנו אליהם חולים מכל הארץ  שבעייתם נחשבת לנדירה יחסית במחלקה כירורגיה כללית  שגרתית אבל, ריכוזם בחטיבה הכירורגית איפשר "מסה קריטית" גדולה של ניסיון מצטבר.
למשל, ליחידה הקולורקטלית מופנים מאת רבות של חולי IBD (כרון, דלקת כיבית) והפרעות גנטיות (FAP, תסמונת לינץ'). ניתוחים כמו כריתה שלמה של החלחולת והרקטום ושיחזור ע"י Pouch – הפכו לשגרה שכיחה.

ריכוז המומחים גרם לכך שניתוחי לבלב שנחשבים תובעניים במיוחד ונדרש בהם ניסיון מצטבר גדול - הפכו "שכיחים ושגרתיים" (היחס אליהם אינו כך...). אם בארה"ב מספר - הסף המוגדר של ניסיון משמעותי High Volume Center הוא 16 ניתוחי ללבלב לשנה - בחטיבה הכירורגית מתבצעים
כ 100 כאלה מידי שנה.

מספר הסף של High Volume center בבי"ח מושפע גם על ניתוחים "שגרתיים" כמו כריתות מעי גס.
בארה"ב מוגדר מרכז-על, מרכז המבצע מעל 125 לשנה. בחטיבה הכירורגית מבוצעים כ-600 ניתוחי מעי גס בשנה.

ההתמקצעות והשמירה על מסגרת המפעילה מומחים רבים בכל תחום תוך שמירה על המסגרת החטיבתית - הוכיח עצמו בגדול! במיוחד לטובת החלום אבל, גם לטובת הניסיון והמוניטין של הרופאים והכירורגיה באיכילוב - המשמשת כמודל ארצי מוביל.
החטיבה הכירורגית באיכילוב שמהווה דוגמה  אמיתית לכל   כמתואר מקיפה כ-160 מיטות כירורגיות (הגדולה בארץ ובכל קנה מידה בינ"ל).


השפעה ארצית של בוגרי החטיבה

מנהלי מחלקות שהם בוגרי החטיבה הכירורגית והתמחו בה, או עבדו בה יותר מ-7 שנים - בהנחייתו של פרופ' קלאוזנר:

 • פרופ' מ.גוטמן - מנהל  מח'  כירורגית שיבא, מתמחה, מומחה וסגן.
 • פרופ' י. קלוגר - מנהל האגף הכירורגי ברמב"ם, חיפה. פרופ' קלאוזנר יזם הבאתו לאיכילוב ועזר בפיתוח והקמת יחידת הטראומה הראשונה באיכילוב.
 • ד"ר ג. להט - מנהל מחלקה כירורגית א', איכילוב.
 • ד"ר ע. נחמני - מנהל מחלקה כירורגית ב', איכילוב.
 • ד"ר ב. שגיא - מ"מ מנהל מחלקה כירורגית, איכילוב.
 • ד"ר ד. סופר - מנהל מערך הטראומה, איכילוב.
 • ד"ר ס. אבו עביד - מנהל הכירורגיה הבריאטרית, איכילוב.
 • ד"ר י. קריב -  מנהל השירות לכירורגיה של פי הטבעת והרקטום.
 • פרופ'  ח. טולצ'ינסקי - מנהלת היחידה הקולורקטלית, איכילוב.
 • פרופ' ר. נקש -  מנהל מערך ההשתלות, איכילוב.
 • ד"ר נ. לובצקי - מנהל היחידה לכירורגית כבד ודרכי מרה.
 • ד"ר י. גויכמן - מנהל השירות להשתלות כליה, איכילוב.
 • פרופ'  מ. בן חיים - מנהל היחידה לכירורגית כבד, שערי צדק ירושלים.
 • ד"ר י. חורי - מנהל היחידה הקולורקטלית, בני ציון חיפה.
 • פרופ' א. קידר - מנהל מחלקה כירורגית בבית חולים באשדוד


מעמד לאומי ובינלאומי

פרופ' קלאוזנר  - מנהל החטיבה והאגף הכירורגי
מומחה לכירורגיה אונקולוגית
יו"ר המועצה הלאומית לכירורגיה הרדמה וט.נמרץ      
ראש הקתדרה לכירורגיה   ניסיונית ע"ש שזלאק הפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר
    
יו"ר לשעבר
האיגוד הכירורגי, ישראל; הבורד  הכירורגי של המועצה  המדעית;
החברה לכירורגיה אונקולוגית ;  הנציג הבינל"א הנבחר הראשון  של החב' האמריקאית  לכיר' אונק  Am Society of Surgical Oncology
נציג בכיר בבורד לכירוגיה  אונקולוגית של מרכז שריטה בברלין
Editorial Board - מערכות עיתונים:, Cancer  Res  ,Micro Vas Res     Ann Surgery Oncology
מוזמן תדיר כמרצה אורח ומנחה
מיסוד תחום "ההתמקצעות" של הכירורגיה בארץ
מורה ומחנך של דור מנתחים ומנהלי מחלקות ויחידות בבתי חולים מרכזיים בארץ.

ד"ר גיא להט  -מנהל מחלקת כירורגיה א'
מרצה בכיר, מועמד לתואר פרופסור
מומחה בכירורגיה אונקולוגית, ניתוחי ושט וקיבה, סרטן ציפקי, סרקומה
וועדת הוראה פקולטה, פקולטה לרפואה ת"א
פעיל בחוג הכירורגי הפקולטה לרפואה  ת"א
החוג הבינל"א לסרקומה
קשרים מצוינים עם מרכז הסרטן והמחקר בMD Anderson  
בארה"ב   ומרכז  הסרטן במילאנו
הכרה ארצית ובינל"א מובילה

ד"ר עידו נחמני  - מנהל מחלקה כירורגית  ב'
מועמד למרצה בכיר
קשרים מצוינים עם מרכזי הפטוביליארי בפיטסבורג ארה"ב, שם השתלם ומרכזים נוספים בעולם
מעמד ארצי מוכר

חבר המועצה הלאומית להשתלות
הכרה ארצית ובינל"א  מובילה

ד"ר דרור סופר -מנהל מערך הטראומה
מרצה בכיר הוראת רפואת חירום בפקולטה לרפואה אוניברסיטת ת"א
מרצה מוזמן בכנסים בינ"לא , קשרים מצוינים עם מרכז הטראומה 
במיאמי שם השתלם ומרכזי טראומה בעולם
הכרה ארצית מובילה. הכרה בינל"א

ד"ר סובחי  אבו עביד -מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית   
מרצה בכיר בפקולטה לרפואה ת"א
מוביל ארצי בניתוחים בריאטרים
מרצה מוזמן לכנסים מקומיים ובינ"לא 
הכרה ארצית מובילה. הכרה בינל"א.

פרופ' רישרד נקש -מנהל מערך ההשתלות
יו"ר לשעבר של החוג הכירורגי הפקולטה לרפואה ת"א
חבר המועצה הלאומית להשתלות
וועד החברה ההפטוביליארית
קשרים מצוינים עם בי"ח פול- ברוס בפריס ונתחי כבד ומשתילים 
באירופה וארה"ב
הכרה ארצית מובילה הכרה בינל"א

פרופ' חגית טולצ'ינסקי- מנהלת היחידה הקולורקטלית
מומחית בניתוחי מעי גס ורקטום, גידולים,IBD ,שחיזורים
יו"ר החברה לכירורגיה קולורקטלית.
הכרה ארצית

ד"ר ניר  לובצקי  - מנהל היחידה לניתוחי  כבד ודרכי מרה
מרצה בכיר הפקולטה לרפואה ת"א. מועמד לפרופסורה.
קשרים טובים עם המרכז ההפטוביליארי השתלות בהר סיני , ני-יורק 
שם השתלם
מעמד ארצי מוכר. מעמד בינל"א
                     
ד"ר תהילה מנס  - מנהלת היחידה לניתוחי שד
מרצה בכירה, הפקולטה לרפואה אוניברסיטת  ת"א
 קשרים בינל"א  טובים
תפקדה כמנהלת יחידת שד בבי"ח בניו-יורק
מעמד ארצי מוכר

ד"ר יוסף  קוריאנסקי -מנהל היחידה לכירורגיה אנדוסקופית מתקדמת
מעמד ארצי מוביל מוכר 
קשר עם מנתחים לפרוסקופיים באירופה וארה"ב
   
ד"ר יעקב גויכמן - מנהל השירות להשתלות כליה
מומחה בהשתלות וניתוחי כבד ודרכי מרה
מעמד ארצי מוכר
פרס נשיא המדינה על הצטיינות ברפואה ואנושיות

ד"ר יהודה  קריב  -מנהל השירות לניתוחי פי הטבעת והספינקטר
מנתח קולורקטלי מומחה בסרטן,IBD
קשרים בקליבלנד קליניק ארה"ב שם השתלם יותר משנתיים
מעמד ארצי מוכר

ד"ר בועז שגיא  - מ"מ מנהל מחלקה כירורגית 
מומחה בכירורגיה כללית, לפרוסקופית  ואנדרוקרינית
מעמד ארצי מוכר

פרופ' שלמה שנייבאום - המנהל לשעבר של יחידת השד/ מלנומה באיכילוב         
יו"ר לשעבר של החוג הכירורגי הפקולטה לרפואה ת"א
חבר  לשעבר וועדת של ESSO
מע' עיתון EJSO
הכרה ארצית ובינל"א

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון