תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

אינדקס המצבים הרפואיים


רקע

שבץ מוח, (Stroke) הוא הפרעה פתאומית בתפקודי המוח הנגרמת על ידי הפרעה בזרימת הדם למוח. ברוב המקרים הסיבה לשבץ היא חסימה של כלי דם מוחי (אירוע מוחי איסכמי) ובמיעוט המקרים מדובר בקרע של כלי דם הגורם לדמם תוך מוחי (אירוע מוחי המורגי). שבץ מהווה את גורם התמותה השלישי בעולם, גורם הנכות העיקרי באוכלוסיה המבוגרת, והסיבה השני בשכיחותה לירידה קוגניטיבית ודמנציה. בישראל, לוקים מדי שנה כ-15,000 איש בשבץ מוחי. מבין גורמי הסיכון לשבץ ניתן למנות יתר לחץ דם, סוכרת, יתר שומנים בדם (רמות כולסטרול גבוהות), עישון, השמנת יתר, הפרעת קצב בשם פרפור עליות ועוד.

שבץ איסכמי נגרם כתוצאה מחסימה של כלי דם במוח, הגורמת לפגיעה באספקת הדם לאזורים מסוימים ולהרס התאים באותו אזור. כתוצאה מהפגיעה בזרימת הדם התקינה לתאי המוח והפרעה באספקת החמצן לתאי המח נגרמת הפרעה תפקודית לאחד מאזורי הגוף (הבאה לידי ביטוי בחולשה, סחרחורת סיבובית, כפל ראייה, צניחת זווית הפה ולעתים אף שיתוק בצד אחד של הגוף). ללא טיפול מהיר, עלול הנזק שגורם שבץ המח להיות קבוע ובלתי הפיך. קיימים מקרים בהם התסמינים חולפים תוך זמן קצר (פחות מיממה, ולרוב פחות משעה אחת) ללא טיפול. במקרים אלו מדובר על TIA (Transient Ischemic Attack – אירוע איסכמי חולף). יחד עם זאת, ההמלצה בכל אירוע של הופעה פתאומית של חסר נוירולוגי הינה לפנות מיידית למיון – הן על מנת לאפשר טיפול מיטבי באירוע הנוכחי, והן לאור סיכון מוגבר לאירועים חוזרים.

 

תסמיני השבץ 

קיימים תסמינים אופיינים לשבץ, במרבית המקרים יופיעו הסימפטומים האופייניים באורח פתאומי, חד ומהיר. 

התסמינים המחשידים לקיומו של אירוע מוחי כוללים 5 סימנים חשובים לזיהוי:

 • שינוי בדיבור. דיבור כבד, דיבור מקוטע, החלפת אותיות במילה, ג'יבריש
 • עקימות חדשה בפנים. ניכר בהסתכלות על הפנים ובקשה לחייך או להראות את השיניים
 • חולשת יד או רגל. ניכר בבקשה להרים את הידיים או ללכת.

שלושת סימנים אלו נכללים בראשי התיבות דח"ה (דבר חייך, הרם) שכל אחד צריך לדעת. בעיה באחד משלושת המרכיבים מעלה חשד לשבץ. בנוסף

 • שינוי בראייה (ראייה כפולה, אבחן ראייה בעין או בצד אחד של שדה הראייה)
 • שינוי פתאומי במצב שאינו מוסבר

הופעה של כל אחד מהסימנים חייב לעורר חשד לשבץ ופנייה מיידית למד"א או חדר המיון.


טיפול 

לאור חשיבות האבחון והטיפול המהיר בחולים עם שבץ חד, פועלת במרכז הרפואי תל-אביב מערכת הקפצה ייחודית למצבים אלו המאפשרת הקפצה והתגייסות מהירים של כל הצוות הנדרש לטיפול במקרים אלו בשיחת טלפון אחת. המערכת מופעלת מיד עם זיהוי קבלת מטופל עם שבץ חד בהגעתו למיון (או ברגע קבלת הודעה ממד"א על הגעה צפויה של מטופל כזה לחדר המיון). מערכת זו מפעילה בין היתר את ה-"סטרוק-פון" (stroke-phone) – טלפון ייחודי המאפשר מתן מענה מהיר ומיידי 24/7 על ידי נוירולוג. מיד עם הגעת המטופל אל חדר המיון, המטופל נבדק על ידי נוירולוג במטרה לאבחן במהרה האם אכן קיים חשד לאירוע מוחי חד. לאחר מספר דקות המטופל מועבר מיידית לביצוע CT מוח. בדיקת ה-CT מבוצעת בין היתר במטרה לשלול דמם מוחי או ממצאים נוספים. פעמים רבות תבוצע גם בדיקת CT-אנגיו במטרה להדגים את כלי הדם המוחיים, ובדיקת CT   פרפוזיה שמטרתה להעריך את היקף הנזק לרקמת המח ובאיזו מידה הטיפול צפוי לשפר את מצב החולה. באם בסיום תהליך האבחנה והבירור המהיר במיון נמצא כי המטופל אכן סובל משבץ מח חד, קיימות שתי אפשרויות טיפולית – מתן טיפול להמסת קרישי דם (טרומבוליזה) או צנתור מוח. בחירת האפשרות הטיפולית המתאימה למטופל תבוצע על ידי הנוירולוג תוך התחשבות במאפיינים שונים לרבות מצב המטופל, תוצאות בדיקות ההדמיה, הזמן שחלף מאז הופעת התסמינים ועוד. מיד עם סיום הטיפול הדחוף המטופל יועבר להמשך טיפול והשגחה ביחידה לטיפול נמרץ נוירולוגי במחלקה נוירולוגיה א'. הטיפול הניתן למטופל במחלקה מבוצע על ידי צוות מיומן לטיפול בחולי שבץ, וכולל ניטור והמשך הטיפול הנדרש, השלמת בדיקות הנדרשות להמשך הבירור, איתור מוקדם ומניעת סיבוכים, התחלת פיזיותרפיה וקידום לשיקום. חשוב לציין כי בחלק מהחולים אין אפשרות להעניק טיפול זה, עקב מאפייני ההדמיה או גורמים נוספים. במקרים אלו יקבע רופא השבץ את הטיפול המיטבי (בדרך משלב של תרופות לדילול דם ותרופות נוספות נגד טרשת עורקים), ואת מקום האשפוז.

 

גורמי הסיכון

קיימים גורמי סיכון מרובים למחלות כלי דם בכלל ולשבץ מוחי בפרט. זיהוי וטיפול נכון בגורמי הסיכון הללו יכול להוריד משמעותית את הסיכון לאירוע מוחי.

גורמי הסיכון הנפוצים הם:

 • יתר לחץ דם לא מאוזן - יתר לחץ דם הינו גורם הסיכון העיקרי לשבץ (60%-70% מאלו שלוקים בשבץ סובלים מיתר לחץ דם). בניגוד למחלות אחרות, ליתר לחץ דם אין כל תסמינים (ולכן הוא מכונה "הרוצח השקט"), וניתן לאתר אותו רק באמצעות מדידה אצל הרופא או בבית. ככל שלחץ הדם עולה, כך גדל הסיכון ללקות בשבץ. הדבר הזה נכון גם בכיוון ההפוך: על פי המחקרים בספרות הרפואית, ירידה מספקת בערכי לחץ הדם מביאה לירידה של כ-40% בסיכון ללקות בשבץ. לכן, מדידה סדירה של ערכי לחץ הדם, מעקב אחריו ואיזונו במידת הצורך (במיוחד אצל מי שסובל מהשמנת יתר, צורך אלכוהול, לא מבצע פעילות גופניות ,סובל מהיסטוריה משפחתית או סוכרת) – הם קריטיים למניעת אירועים מוחיים ולבביים.
 • סוכרת - מחלת הסוכרת (הן Type I והן Type II) יכולות לגרם לפגיעה בכלי דם קטנים באיברים שונים בגוף, לרבות פגיעה בכליות, בעיניים, בעצבים ההיקפיים, בכפות הרגליים, בלב ובמוח. סוכרת מבוגרים (סוכרת סוג II) עלולה להתפתח אצל מי שסובל מעודף משקל או השמנת יתר. ניתן לאתרה בבדיקת דם פשוטה בקופת החולים. אירועים מוחיים שכיחים פי 4 בקרב חולי סוכרת, בהשוואה לכלל האוכלוסייה.
 • היפרליפידמיה - רמות גבוהות של שומנים בדם (כולסטרול וטריגליצרידים) אף הם גורם סיכון משמעותי לתחלואה לבבית ומוחית. לעניין זה חשוב במיוחד להקפיד על רמות נמוכות של "כולסטרול רע" (LDL) ועל רמות גבוהות ככל הניתן של "כולסטרול טוב" (HDL). חשוב לוודא (בבדיקות שגרתיות אצל רופא המשפחה) כי סך רמת הכולסטרול בדם לא תעלה על 190 מ"ג/ד"ל (מיליגרם לדציליטר). תקרת ה-LDL המומלצת: 100 מ"ג/ד"ל למטופלים בריאים או ללא היסטוריה קרדיאלית; פחות מ-100 מ"ג/ד"ל אצל מי שיש לו גורמי סיכון למחלות כלי דם; ופחות מ-70 מ"ג/ד"ל במטופלים שסבלו מאירוע מוחי בעברם.
 • עישון - עישון גורם לא רק לסרטן הריאות ולמחלת ריאות כרונית, אלא גם לפגיעה קשה בדופן כלי הדם, לטרשת עורקים, לכיווץ כלי הדם, ולהעלאת צמיגיות הדם. טרשת העורקים והפגיעה בכלי הדם מביאה לחסימה של כלי דם ולאירוע מוחי איסכמי. זכרו, שהעישון הינו גורם סיכון ההפיך היחיד – הימנעו מעישון!
 • פרפור עליות – פרפור עליות (נקרא גם פרפור פרוזדורים, Atrial Fibrillation) הוא הפרעת הקצב השכיחה ביותר בעולם. פרפור עליות לרוב מתרחש אצל מטופלים שסובלים מבעיות לב אחרות (כמו אי ספיקת לב, מחלת מסתמים או טרשת העורקים הכליליים), ומהווה גורם סיכון משמעותי לאירועים מוחיים. הפרפור גורם לעליה השמאלית בלב להתכווץ באורח מהיר ולא סדיר, דבר המביא לזרימת הדם לא תקינה באיזורים מסוימים בעליה ובעקבות כך להיווצרות קרישי דם שעלולים להיסחף עם זרם הדם ולהגיע למוח. מרבית המטופלים הסובלים מפרפור עליות לא חשים דבר, אך מיעוטם מתארים דפיקות לב מהירות או לא סדירות. פרפור עליות ניתן לאבחון באמצעות בדיקת א.ק.ג ממושכת (הולטר). במטופלים הסובלים מפרפור עליות ניתן טיפול בתרופות נוגדות קרישה על מנת למנוע את היווצרות קרישי הדם ולהפחית את הסיכון לאירוע מוחי.
 • השמנה, תזונה ואורח חיים - שמירה על אורח חיים בריא, הכולל תזונה מאוזנת ופעילות גופנית סדירה, נחשבת ברפואה לדרך הבריאה והמאוזנת ביותר למניעת מרבית גורמי הסיכון למחלות לב ומחלות כלי דם של המוח. הפעילות הגופנית היעילה ביותר לצורך זה היא אימון אירובי מתון (הליכה מהירה, שחייה, רכיבה על אופניים וכן הלאה) של 30 דקות במשך 3-4 פעמים בשבוע. חשוב להקפיד על תזונה בריאה (כגון דיאטה ים-תיכונית) ודלת שומן רווי (כגון בשר אדום, חמאה, מרגרינה, ביצים וגבינות שמנות), ולהעדיף מאכלים עשירים בשומן בלתי רווי (כמו שמן זית, אבוקדו, טחינה ואגוזי מלך).


תפריט ניווט תחתון