תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

תהליך הבדיקה

שיחה מקדימה - עם קבלתכם למכון קבלתם טופס הסכמה וטופס מידע לנבדק. יש לקרוא בעיון את הטפסים. טרם ביצוע הבדיקה יקרא לכם רופא המכון לשיחה קצרה בה יוודא שקראתם והבנתם את הכתוב. לאחר מכן יחתים אתכם הרופא על טופס ההסכמה. במידה ויש לכם שאלות אנא שאלו את הרופא טרם החתימה.
ההכנה לבדיקה - אנו מקוים שמלאתם בקפדנות אחר הוראות ההכנה. במרבית המקרים ההכנה מצוינת ומאפשרת פענוח טוב. לאחר קריאת דף המידע ובטרם ביצוע הבדיקה אנא גשו לשירותים להתרוקן פעם אחרונה.,


הבדיקה

מהלך הבדיקה - לאחר השיחה עם רופא המכון, תוכנסו לחדר ה-CT תקבלו חלוק וחדר מלתחה קטן בו תוכלו להשאיר את חפציכם האישים. תתבקשו להסיר את בגדיכם ללבוש את החלוק ולשכב על מיטת הבדיקה. אז יוכנס בעדינות לפי הטבעת קטטר קטן, והמעי ינופח באיטיות. פעולת הניפוח גורמת לתחושה הנעה בין אי נוחות קלה לכאב. הכאב בדרגה שאינה מחיבת טיפול או מתן תרופות מטשטשות. עם זאת, אנו מבקשים ש"לא תהיו גיבורים" ותדווחו לרופא על תחושתכם. ניתן לעצור או להאט את הניפוח וכך להקל על אי הנוחות. ניפוח מספק מהווה את הבסיס לבדיקה מוצלחת. אנא השתדלו מאוד לשמור את האויר במעי לאחר החדרתו. שיתוף הפעולה שלכם קריטי לקבלת בדיקה אבחנתית. הבדיקה מבוצעת על הגב ולאחר מכן על הבטן. זמן הבדיקה בפועל הוא כ-30 שניות לכל סריקה. הזמן בו תשהו בחדר כ-20 דקות.
סיבוכי הבדיקה - במרבית המקרים הבדיקה אינה מלווה בסיבוכים. עם זאת היו מספר מקרים של התנקבות המעי הגס (חור במעי) כפי שמופיע בטופס ההסכמה. בישראל דווחו 8 מקרים של התנקבות בסדרה של 11,500 נבדקים. באנגליה היו 8 מקרים בסדרה של 17,500 נבדקים, כך שהסיכון נמוך מאוד. חשוב לעדכן את הרופא הבודק לגבי בקע מפשעתי שיתכן ומהוה גורם סיכון להתנקבות (ב-2 מ-8 מקרי ההתנקבות היה בקע מפשעתי שהכיל מעי גס). אי אפשר לדעת מראש למי יש סיכוי להתנקבות וההתנקבות מזוהה רק לאחר שהתרחשה, מיד בעת הבדיקה. במידה ומתרחשת התנקבות תופנו למיון של בי"ח לצורך אשפוז והשגחה. ברוב המקרים יש צורך בניתוח לתיקון ההתנקבות. בבדיקה נעשה שימוש בקרינה אולם בכמות מופחתת מאוד בהשוואה לבדיקת CT בטן רגילה.


לאחר הבדיקה

לאחר הבדיקה יש להשאר במכון להשגחה למשך כ-10 דקות. לאחר מכן ניתן לעזוב את המכון ולשוב לפעילות הרגילה. ניתן לאכול לאחר הבדיקה כנהוג לפני הבדיקה ואין כל מגבלות תזונה בשל הבדיקה. תחושת אי נוחות וכאב קל תתכן לאחר הבדיקה. לעיתים יתכן גם דמם רקטלי מועט לאחר הבדיקה, במיוחד באם הינכם סובלים מטחורים. יש לוודא שהדמם פוסק או לפנות לרופא המטפל להמשך טיפול.

מתן תשובה - הפענוח יכתב במהלך היום. במידה וימצא ממצא משמעותי תקראו לשיחה עם הרופא הרדיולוג המפענח. ניתן לקבל את התשובה ודיסק הבדיקה למחרת הבדיקה. חובה לקחת את תשובת הפענוח לרופא המפנה או לרופא המשפחה על מנת שיעריך את התוצאות ויחליט על צורך לבירורים נוספים.

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון