תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

אינדקס המצבים הרפואיים

גידולים שמקורם בבסיס הגולגולת הקדמי, חלל האף ומערות הפנים מהווים אתגר אבחנתי וטיפולי. באיכילוב מיושמת שיטה לכריתה זעיר פולשנית-אנדוסקופית של גידולים בחללי הסינוסים ובסיס הגולגולת, שיצרה מהפיכה בתחום הכירורגיה של בסיס הגולגולת.

הגידולים הנפוצים באזור זה יכולים להיות שפירים (אדנומה, פפילומה, מנינגיומה, קריניופרינגיומה ואוסטאומה), או ממאירים (קרצינומה, סרקומה, נוירובלסטומה וכורדומה). חשד לגידול באזור זה מתעורר כאשר מופיעים חסימה אפית, דמם אפי, פזילה, דמעת יתר, הרחבת גשר האף, הפרשות, או בלט עין. בבדיקה הפיזיקלית ובסיוע סיב אופטי ניתן לעיתים להבחין בתהליך תופס מקום בחלל האף.

הטיפול בגידולים בבסיס הגולגולת הקדמי

הטיפול בגידולים אלו הוא בעיקרו ניתוחי. בגישה השמרנית ("הפתוחה") כריתת הגידול הצריכה ביצוע חתכים במרכז הפנים וניסור הגולגולת. שיטה זו הוכחה כטובה ויעילה לטיפול בגידולים מעין אלה, אולם קיימות בה מספר נקודות תורפה:

  • היא קשה לחולה ומצריכה ימי אשפוז רבים
  • אחוז הסיבוכים בה גדול יחסית
  • הגישה הניתוחית מחייבת דחיקה של האונות המצחיות של המוח, תמרון אשר גורם באחוז ניכר מהחולים לבצקת המוח, ולתסמינים נוירולוגים
  • הגישה כרוכה בפגיעה קוסמטית עקב החתכים העוריים וניסור הגולגולת. חולים המנותחים בשיטה זו נזקקים לימי אשפוז רבים ולמספר חודשים רב על מנת לחזור לתפקוד מלא ולחיים נורמליים


ניתוחים אנדוסקופיים

כאלטרנטיבה לגישה הקלאסית, מיושמת באיכילוב שיטה חדשנית לכריתה זעיר פולשנית-אנדוסקופית של גידולים בחללי הסינוסים ובסיס הגולגולת.

גישה זו, שימשה לראשונה כטיפול במחלות זיהומיות וסינוסיטיס, ופותחה בשנים האחרונות על מנת לאפשר כריתת גידולים באזור זה. בשיטה זו מוחדרים דרך נחירי האף מצלמה זעירה ומכשירים מיקרוסקופיים המאפשרים ביצוע הניתוח, תוך ניווט והכוונה בהנחיית CT, בזמן אמת.

לאחרונה פותחה שיטה המאפשרת הדמיה תלת ממדית של שדה הניתוח, דבר המשפר עוד יותר את יכולת המנתחים להתמצא במרחב האנטומי המורכב של בבסיס הגולגולת, הכולל- עצבים וכלי דם עדינים המזינים את המוח.  הגישה מאפשרת גם כריתה של גידולים בעמוד השדרה הצווארי וארובות העניים, וכל זאת דרך נחיר האף. שיטה זו יצרה מהפיכה בתחום הכירורגיה של בסיס הגולגולת.

בשנים האחרונות בוצעו על ידי רופאי המרכז הרפואי תל-אביב, למעלה מ-100 ניתוחים לכריתת גידולים בגישה זו. טווח הגילאים של החולים היה 2 עד 81 שנים ושיעור הסיבוכים הנלווים היה מזערי.

תוצאות אלו מציבות את המרכז הרפואי תל-אביב ברשימה מצומצמת של בתי חולים מובילים בעולם בהם הפכה שיטה זו לרוטינה.

מחקר שנעשה בבית החולים והוצג לאחרונה בכנס מנתחי בסיס הגולגולת בארה"ב, הצביע על שיפור ניכר באיכות החיים של החולים לאחר ניתוחים אנדוסקופים, וזאת בהשוואה לניתוחים בגישה הקלאסית. בנוסף שיעור הסיבוכים וימי האשפוז היו נמוכים בהשוואה לשיטה הקונבנציונאלית.

בניתוחים המחייבים כריתה של גידולים מוחיים יש צורך בשחזור בסיס הגולגולת על מנת לבנות מחדש את החייץ הקיים בין המוח, לבין חללי האף. השכבה הראשונה המשחזרת את קרומי המוח נלקחת ממעטפת שריר הירך או משומן בטני.

השכבה השנייה, מורכבת מרירית מחיצת האף המושתלת בבסיס הגולגולת בגישה אנדוסקופית, תוך שימור אספקת הדם שלה. שכבה זו משמשת ליצירה של חיץ אטום בין המוח לבין חללי האף, ולמניעה של דלף נוזל המוח ושל זיהום קרומי המוח.

למרות יתרונותיה של הגישה האנדוסקופית, קיימים עדיין מצבים בהם עדיפה הגישה הקלאסית לכריתת גידולי בסיס הגולגולת.

מצבים אלה כוללים בין היתר גידולים המערבים את עור הפנים והלסת העליונה. כמו כן, קיימים מקרים בהם יש צורך לשנות את גישת הניתוח בזמן אמת, מאנדוסקופית לפתוחה.

במצבים אלה, לא ניתן לכרות את כל הגידול בגישה האנדוסקופית או שנוצר מצב חרום רפואי המחייב מעבר לגישה פתוחה. לפיכך, ניתוחים אנדוסקופיים צריכים להתבצע על ידי צוות של מנתחי ראש צוואר ונוירוכירורגים המיומנים בשתי הגישות - הפתוחה והאנדוסקופית.

מצב בו מתבצעת כריתה חלקית של הגידול כיוון שהמנתח אינו מיומן בשיטה הפתוחה, או חוסר יכולת של הצוות המיומן בשיטה אחת בלבד להתגבר על בעיות בזמן הניתוח, עלולים לסכן את החולה או להצריך ניתוחים נוספים מיותרים, אשר ניתן היה למנוע במידה ויבוצעו על ידי צוות מיומן בשתי השיטות.

הייחודיות של צוות השרות לניתוחי בסיס הגולגולת במרכז הרפואי ת"א הוא בקיעותם של המנתחים בכל מגוון השיטות הכירורגיות המקובלות בתחום זה.

יש לזכור שהניתוח מהווה שלב אחד מתוך סך השלבים של הטיפול בחולה. קביעת האינדיקציה לטיפול, בחירת הניתוח הנכון, כמו גם הצורך בטיפול משלים ע"י קרינה לאחר הניתוח, נקבעים בבית החולים שלנו על ידי צוות רב תחומי הכולל כירורגים הבקיאים בטיפול בחולה האונקולוגי, רופאים אונקולוגים, פתולוגים, רדיולוגים ופלסטיקאים.

בחירת הטיפול, הניתוח והמעקב אינם יכולים להתבצע באותה איכות כאשר הם מתבצעים על ידי רופא יחיד. הגישה שלנו לחולה הינה הוליסטית, ומשלבת גם מומחים מהמקצועות הפרא רפואיים כגון קלינאיות תקשורת, פזיותרפיסטים, פסיכולוגים, רופאי פה ולסת ואחיות אשר התמקצעו בתחום.

צוות זה מלווה את החולה ומשפחתו לאורך הדרך הארוכה שבין הפגישה הראשונה במרפאה ועד לחזרתו של החולה לחיים הרגילים, דרך שלעיתים תמשך חודשים רבים. לעיתים קרובות המטופלים שהבריאו ממחלתם צריכים להמשיך במעקב במשך שנים רבות, וזה מתבצע על ידי אותו צוות רב תחומי המטפל בחולה כבר מהשלב הראשון.

טיפול כזה המתבצע במרכז הרפואי שלנו ובמרכזים מובילים בעולם אפשרי רק בבית חולים אוניברסיטאי, כששני עקרונות מונחים בפתחו של הצוות המטפל, מתן הטיפול המתאים והטוב ביותר וחזרתו של החולה לשגרה במהירות האפשרית.


סוגי הניתוחים המבוצעים באיכילוב

• ניתוחים לכריתה של גידולים שפירים וממאירים של הראש והצוואר
• ניתוחים אנדוסקופים ופתוחים של חללי הסינוסים
• ניתוחים אנדוסקופים ופתוחים של בסיס הגולגולת
• ניתוחים אנדוסקופים של אזור האוכף התורכי, הקליווס ועמוד השדרה הצווארי
• ניתוחים לסגירה של דלף נוזל המוח

תפריט ניווט תחתון