תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

אינדקס המצבים הרפואיים

לאורך ההיסטוריה, היוותה השמש כוח מניע לתרבויות ודתות שלמות. בזמנים העתיקים, הימנעות ממנה וחיוורון של העור שויכו למעמד גבוה. הפועלים או נחותי העם, לעומת זאת, עבדו בעבודות חקלאות וגינון, ובאופן כללי נאלצו להיחשף לשמש והיו בעלי עור כהה או שזוף. בימי רומא העתיקה, נהגו נשות האצילים להלבין את עורן עם אבקה המכילה עופרת (מנהג שעלה להן בבריאות... רבות מהן נפטרו כתוצאה מהרעלה).

במאה העשירית, ניסו את השימוש באבקה המכילה ארסניק להבהרת העור, ואילו בתקופת המלכה ויקטוריה השתמשו באבקה לבנה לאיפור, ואף משחו פס כחלחל לרוחב המצח על מנת להעניק אשליית שקיפות ולובן לעור. נשות האצולה לא יצאו ללא כובע, שמשיה ושמלות ארוכות.


המאה ה-20: השיזוף כסמל סטטוס ובריאות

בשנות ה-20 של המאה העשרים, העניקה אייקון האופנה קוקו שאנל, הילת סטייל לאמבטיית השמש כשהשתזפה בדרום צרפת.

בשנות ה-30 וה-40, כוכבניות הוליוודיות שיקפו סגנון חיים נינוח וזוהר, כאשר הצטלמו בחוף ובבריכה.

נעשו סרטים הוליוודיים עם תרבות חופים, בגדי הים הלכו וקטנו, הופיעו הביקיני ולהקות כמו "נערי החוף", שחקנים שזופים (זוכרים את ג'ורג' המילטון?) - כולם חלק מתרבות הסגידה לשמש, והשיזוף נתפס כסמל לאיכות חיים, שפע, פנאי, ומעמד כלכלי המאפשר זאת.

העליות שהגיעו ארצה מאירופה, הביאו עימן את התפיסות התרבותיות של הערצת השיזוף, חופשות קיץ ארוכות, ותפיסת השמש כבריאה. בשנות השישים והשבעים בארץ ישראל, היו ההורים לוקחים את הצאצאים לים, וחושפים אותם לשמש במשך קיצים שלמים, לעתים עד כדי הופעת שלפוחיות. קרם שיזוף מטרתו הייתה בימים ההם לקדם שיזוף: השתמשו בחמאת קקאו, שמן תינוקות, או קרם גזר...

ובכן, ניקח את הרגלי העבר, נוסיף לזה את העובדה שישראל היא ארץ שבה במרבית ימות השנה אנחנו נהנים משמש, את הנזק שגרמנו בייצור חומרים הפוגעים בשכבת האוזון לאורך שנים רבות, ואת מגמת ההתחממות הגלובלית שגם אנחנו חלק ממנה, ונקבל את הנתון הבא: ישראל הינה השלישית בעולם אחרי אוסטרליה וניו-זילנד מבחינת הארעות מלנומה ממאירה, אותו סרטן עור המסכן חיים ושולח גרורות יותר מכל סרטן עור אחר הנגרם משמש.

מלנומה אמנם שכיחה יותר ביהודים אשכנזים, מהסיבות שתוארו, אולם מופיעה גם ביהודים יוצאי ספרד, ואז עלולה להיות אלימה יותר.

מגיע המטופל הטיפוסי למרפאת העור כשהוא בשנות החמישים ואילך לחייו, וכאשר רופא העור מעיר לו שהוא ניזוק משמש, הוא מוחה: "כבר עשרות שנים שאינני נחשף לשמש".

עובדה: העור "זוכר" את הנזק אשר נגרם לו כתוצאה מהשמש במשך עשרות שנים.

הנזק למבנה הגנטי של תאי העור, נעשה בילדות ובנעורים ומתבטא עשרות שנים מאוחר יותר. כמו כן, יש משמעות לרקע הגנטי ולמינון הקרינה מצטבר לאורך החיים.

חטאי הנעורים ניכרים על העור כבר משנות השלושים ואילך, בצורת כתמים חומים למיניהם, נמשים, שומות, כתמים לבנים על האמות והשוקים (המאובחנים תדיר בטעות כפטרייה), גידולי עור וקמטים.

נזק משמש הינו בר תיקון עד לגבול מסוים. גם לרפואה האסתטית כלים רבים לטיפול בנזקי שמש: קילופי עור, טיפולי לייזר, טיפולים במכשירי IPL ו-RF, קרמים מבהירים ומצעירים (במרשם מרופא עור) ועוד.

זאת ועוד, כיום לא רק מצליחים כיום להעלים את הנזק הקיים, אלא אף מחזירים נעורים לעור ומשקמים ממש את תאי העור המזדקנים.


כיצד נמנעים מנזקי שמש נוספים?

מומלץ להימנע מכל נזק נוסף לעור:

  • כל יציאה מהבית בין השעות 09:00-17:00, כרוכה בחשיפה לשמש הקופחת. חשוב למרוח קרם הגנה בעל מקדם הגנה גבוה ככל האפשר (המלצה: SPF 50, עם חסימה של קרני UVA ו-UVB). 
  • אין צורך למרוח קרם בסיס, עליו קרם לחות, ועליו קרם הגנה. קיימים תכשירים מצוינים שבהם קרם ההגנה הינו גם קרם לחות.
  • חשוב לרענן את קרם ההגנה במהלך היום, אם חוזרים ונחשפים לשמש. נשים המשתמשות גם במייק-אפ, ייהנו משכבת הגנה נוספת.
  • לא מספיק למרוח את הפנים. חשוב לשים לב גם לצוואר, אוזניים, עורף וכל איזור חשוף אחר. ובגברים: הקרחת.
  • שימו לב לעורכם. שינוי בנגעים, התכהות, גרד, או דמם, צריכים לעורר את חשדכם, ועליכם לפנות לבדיקה.
  • גם ללא סימנים מחשידים - היבדקו אחת לשנה אצל רופא העור שלכם, בתקווה שנצליח לרדת סטטיסטית מבחינת המיקום העולמי שלנו בדירוג שכיחות המלנומה.

    למידע על טיפול במלנומה ממארת

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון