הטיפול הרב תחומי בהשמנת יתר

שלבי האבחון

 • הטיפול בהשמנת יתר כרונית מתחיל באבחון במסגרת המרכז העוסק בנושא במרכז הרפואי ת"א.
 • המטופל מוזמן לשיחת ייעוץ ראשונית עם האחות האחראית, במהלכה תבנה תוכנית משותפת אישית, בהתבסס על מצבו הבריאותי ודרכי הטיפול הקיימות והמתאימות לו. 
  בתום השיחה, מופנה המטופל למומחה/ית באנדוקרינולוגיה לבירור מקיף של מצבו הרפואי, על-מנת לאתר את סיבת ההשמנה ולברר האם קיימים סיבוכים משניים הנובעים מעודף המשקל.
  במהלך הבירור, יתבקש המטופל לבצע בדיקות אבחון, הכוללות: בדיקות דם, בדיקות הורמונליות, בדיקות גופניות, מדידת לחץ דם, משקל, גובה והיקפים.
 • במידה שהמטופל מועמד לניתוח, הוא יתבקש לבצע בדיקות נוספות,כגון: תפקודי ריאות, א.ק.ג., 
  צילום רנטגן של הוושט, הקיבה והתריסריון, אולטראסאונד של הבטן, הערכה לבבית, ריאתית ופסיכיאטרית, זאת בהתאם לצורך ולמצבו הרפואי. בדיקות אבחון אלו ניתנות לביצוע במסגרת הקהילה.

סוגי הטיפול

הטיפול במרכז להשמנת יתר מתבסס על גישה רב-תחומית, בהתאמה אישית.
המרכז מציע קשת רחבה של טיפולים לפתרון בעיית ההשמנה החל מהמלצות לשינוי תזונתי, וכלה בהליכים כירורגיים.
על בסיס מצבו הרפואי של המטופל, המלצות הרופא/ה, תוצאות הבדיקות, ורצונו האישי, ייבחר - בעצה אחת עם המטופל - המסלול המתאים ביותר עבורו להורדה במשקל. 

 

במסגרת המרכז, אנו מציעים מספר מסלולים להרזיה בטוחה:

שינוי הרגלי אכילה ואורחות חיים

בשלב הראשון של הטיפול במרכז, עוד בטרם ההחלטה לגבי טיפול תרופתי ו/או כירורגי, יאותרו ויוסרו החסמים הקיימים לירידה במשקל. זאת, במקביל להקניית הרגלי אכילה חדשים ושינוי אורחות חיים, המעודדים השמנה ופוגעים בבריאות.

פתרון כירורגי

נהוג לחלק את הניתוחים לפתרון בעיית השמנת יתר ל-2 קבוצות עיקריות:

 

1. ניתוח שרוול קיבה:

זהו ניתוח חדש יחסית, שהחל כניתוח שלב ראשון בניתוחים מורכבים, ולאור ההצלחה הוחל ביישומו כניתוח עצמאי. 

בניתוח שרוול קיבה, יוצרים למעשה קיבה חדשה בצורת צינור המשכי לוושט בנפח של רק כ- 25% מנפח הקיבה המקורי, שאר הקיבה נכרתת ומוצאת אל מחוץ לגוף. למעשה, ניתוח שרוול קיבה מצר את הקיבה לכעין שרוול (ומכאן שמו) ואינו משנה את שאר מבנה מערכת העיכול. 

יתרונות:
- הפחתת תחושת הרעב, מחקרים מעידים כי בעקבות הניתוח יורדת באופן משמעותי רמתו של הורמון הרעב גרלין שמקורו בקיבה.
- הגבלת נפח הקיבה, תורמת לכך שכמות המזון הנצרכת קטנה באופן משמעותי מה שתורם
  לירידה ניכרת במשקל.
- לאחר ניתוח זה ניתן לאכול מגוון מאכלים משום שנשמר הסוגר של הקיבה ומתאפשר תהליך עיכול רגיל.

חשוב להדגיש כי אמנם בניתוח זה מתקבלות תוצאות יפות של הפחתה במשקל, אולם מכיוון שזהו הליך חדש יחסית עדיין אין מספיק מחקרים ארוכי טווח, תוצאות ההפחתה במשקל הידועות כיום הן של כ- 60% מהמשקל העודף.

חולשות:
- סיכון להצרות השרוול (לפי הידוע כיום, שכן מדובר כאמור בהליך חדש יחסית).

 

תופעות לוואי אפשריות:
כדי לאפשר לך לדעת בצורה מקיפה על פתרון ניתוח השרוול ועל הפתרונות הניתוחיים האחרים אנו ממליצים לך להתייעץ עם כירורג המתמחה בהשמנה קלינית, שיוכל לבחון את מצבך האישי ולהתאים עבורך טיפול פרטני.

 

2. ניתוח מעקף קיבה:

ניתוח זה הינו השכיח ביותר בארה"ב לטיפול בהשמנת יתר, ובעל שיעורי הצלחה גבוהים במיוחד (מעל 85%). ניתוח זה משלב הגבלת נפחי מזון לצד יצירת ספיגה מופחתת של הרכבי מזון העתירים בשומנים ובסוכרים. ניתוח זה מהווה חלופה לניתוח הגבלת נפח המזון והוא מיועד בעיקר לאוכלוסייה הסובלת מהשמנת יתר כרונית, לצד סוכרת מסוג 2 ויתר שומנים (טריגליצרידים) בדם. כמו כן, הוא מיועד לאוכלוסייה שעיקר מזונה מבוסס על צריכה מוגברת של מתוקים ולמטופלים שהניתוח להגבלת נפחי המזון, לא הועיל בטווח הארוך.
גם ניתוח זה, מבוצע בשיטה לפרוסקופית מתקדמת, במהלכו מבצעים ניתוק של הקיבה מעט מתחת לחיבור עם הוושט, ומחברים את הגדם שנוצר ישירות למעי הדק האמצעי.
באמצעות פעולה זו עוקפים את מרבית הקיבה, התריסריון וחלק מהמעי הדק, כך שהמזון עובר ישירות למעי הדק מבלי לעבור דרך הקיבה והמעי הדק ההתחלתי.

לשם השוואה, נפח הקיבה לפני הניתוח הוא כ-1500 סמ”ק. לעומת זאת, נפח גדם הקיבה שנוצר בעקבות הניתוח הוא כ-15 סמ”ק בלבד, מה שמקנה תחושת שובע בשלב מוקדם של האכילה וכפועל יוצא, השלה משמעותית של קילוגרמים רבים תוך זמן קצר יחסית, ולאורך זמן.
הניתוח נמשך כ-3 שעות. זמן ההתאוששות קצר יחסית ומשך האשפוז עומד על כ-3-5 ימים. בדומה לניתוחים הקודמים, גם כאן קיים סיכוי נמוך ביותר להתפתחות סיבוכים כדוגמת: דמם, התפתחות זיהומים, דליפה מנקודת החיבור בין גדם הקיבה למעי, פקקת ורידים ותסחיף ריאתי, הניתנים לטיפול.

 

 

פתרון אסתטי

ירידה משמעותית במשקל עלולה להביא ליצירת עודפי עור בשיפולי הבטן ובחלק הפנימי של הזרועות והירכיים, בצד שינוי במבנה השדיים. קיימת אפשרות לביצוע תיקון פלסטי על-ידי כירורגים מומחים.
החלטה על ביצוע ההליך הכירורגי הפלסטי תינתן ע"פ שיקול דעתו/ה של הרופא/ה ותהיה מותנית בהבאת טופס התחייבות מקופת חולים (טופס 17).

מערך התמיכה בתהליך הניתוחי

מערך התמיכה של המרכז לטיפול בהשמנת יתר, כולל:

 

 1. פגישה אישית עם האחות המתאמת, העוקבת אחר התהליך ומאתרת את הצרכים המידיים של כל מטופל ומטופל.
 2. מעקב וייעוץ של דיאטנית אחר התהליך, לכל אורכו.
 3. קבוצות תמיכה מנוהלות ע"י צוות מקצועי המיומן בטיפול בהפרעות אכילה. הקבוצות מיועדות למטופלים שעברו ניתוח בריאטרי לפני כ-4-5 חודשים לפחות. פרטים נוספים בטלפון: 6973965 -03 או במייל gilad@tlvmc.gov.il
 4. במקרה הצורך, ניתן להפגש באופן פרטני עם פסיכולוגית המתמחה בתחום הבריאטרי (השמנת יתר).

חשוב לדעת: המפתח להצלחה טמון בידך!

ללא קשר למסלול הנבחר, רק שיתוף פעולה מלא עם צוות המרכז, ביצוע כל ההנחיות, הגעה למפגשי המעקב הרפואי, התמדה לאורך זמן ותמיכתם של הקרובים, יסייעו בהשגת התוצאות המיוחלות.

כניסה למערכת

שלום, אורח