טיפול בדליפת שתן במאמץ

איבוד שתן בצחוק, שיעול, ריקוד, ריצה, הליכה או כל מאמץ אחר המביא לעליה בלחץ התוך-בטני. איבוד השתן פוגע באיכות החיים, מגביל ומונע ביצוע פעולות רבות.

כמחצית מכלל הנשים הפונות אלינו סובלות מתופעה זו. התופעה שכיחה בכל גיל, אך מגיעה לשיאה בקבוצות הגיל 54-45.

הסיבה לדליפת שתן במאמץ לא תמיד ברורה, אם כי לידות רבות ובייחוד של תינוקות גדולים, הינם גורמים מסייעים. כמו כן, תורמת לכך ירידה בכמות ההורמון אסטרוגן עם הכניסה לגיל המעבר.
בחלק קטן מהמקרים ייתכן והבעיה תורשתית. משקל יתר, עבודות מסוימות הכרוכות במאמצים גופניים ולעליית הלחץ התוך-בטני, אחראים לחלק מהמקרים.

טיפול שמרני (לא ניתוחי)

טיפול זה יוצע לנשים בהריון, לאחר לידה או כאלה שמתכננות הרחבת משפחה, וכן למטופלות שאינן יכולות לעבור ניתוח מסיבה כלשהי, או שבעייתן קלה יחסית.

שיעור ההצלחה הטיפולית באמצעים השמרניים לאחר בחירה נכונה של המטופלות נע בין 70% ל- 85%.

קיימים סוגים שונים של טיפול שמרני:

טיפול תרופתי: מדובר בעיקר על טיפול הורמונלי תחליפי בכדורים, מדבקות או משחה מקומית ללדן. הטיפול ניתן כמובן רק לנשים הנמצאות בגיל המעבר ושיש להן חוסר של הורמון אסטרוגן. בין שאר תכונותיו הטובות נמצא שמתן הורמון אסטרוגן מחזק את התמיכה בשלפוחית השתן, ומעבה את הציפוי הפנימי של צינורית השתן.
הטיפול התרופתי יעיל רק במקרים הקלים והבינוניים של דליפת שתן במאמץ.

תרגול שרירי רצפת האגן: ניתן ללמוד ולזהות את שרירי רצפת האגן (בעבר נקראו שרירים אלה השרירים הטבעתיים). תפקידם לשמש בסיס ותמיכה לשלפוחית השתן, לרחם, ללידן ולרקטום.

חולשה ורפיון של שרירים אלה מביאה, בין השאר, לאיבוד שתן במאמץ. תרגול נכון ומוצלח מחייב צוות שהוכשר לכך, מכשור ייעודי וכן מוטיבציה ושיתוף פעולה של המטופלת.

הטיפול מבוצע בטכניקות שונות, הכוללות, בין השאר, גירוי חשמלי, היזון חוזר (Biofeedback) וקונוסים (משקולות) לדניים.
לאחר סדרת פגישות אישיות (8-10) בנות כ- 30 דקות, לומדת המטופלת לזהות ולתרגל את שרירי רצפת האגן. הצלחת הטיפול לאורך זמן תלויה בתרגול עצמי יום יומי על ידי האישה, גם לאחר סיום סדרת הפגישות האישיות.

אמצעים מכניים: במיעוט מן המקרים ניתן להיעזר באמצעים מכניים הקרויים פסרי (Pessary). הם עשויים גומי או סיליקון ומשווקים בצורות שונות (טבעת, מבנה דמוי קוביה ועוד). אמצעים אלה מוחדרים ללדן ותפקידם לתמוך ולהרים את שלפוחית השתן. קיימים גם פקקים (PLUGS) שונים האוטמים את מוצא צינורית השתן ויעילים בחלק מהמקרים.

טיפול ניתוחי

הטיפול הניתוחי יעיל מאוד לפתרון בעיית דליפת שתן במאמץ.
קיימים סוגי ניתוחים שונים המותאמים לכל אישה באופן נפרד ומהווים את פתרון האידיאלי עבורה.
לאחרונה מיושמים במרכז הרפואי ת”א ניתוחים המונעים את הצורך בפתיחת בטן ונקראים זעיר-פולשניים. יתרונם הוא באשפוז קצר, אי נוחות מינימלית וחזרה מהירה לפעילות יום יומית. שיעורי ההצלחה של הניתוחים למיניהם נעים סביב 95%-90%.

בדיקת תפקוד שלפוחית השתן

כל אישה המופנית אלינו עם תלונות של דחיפות, תכיפות ואי שליטה במתן שתן, עוברת בדיקת תפקוד שלפוחית השתן. רק באמצעות בדיקה זו ניתן להגיע לאבחנה נכונה ולהציע טיפול מתאים.
בזמן הבדיקה מוחדרת לשלפוחית השתן צינורית דקה המשמשת למילוי השלפוחית ולמדידת הלחצים בתוכה.
משך הבדיקה כ- 10 דקות. התוצאות מופיעות על צג המחשב מיד בסיום הבדיקה ומאפשרות לרופא לקבוע את האבחנה. הבדיקה אינה כרוכה בכאב, ובסיומה יכולה האישה לשוב לפעילותה הרגילה.
כניסה למערכת

שלום, אורח