היחידה להדמיית השד

אגף דימות

טכנולוגיות חדשות במכון לדימות השד

היחידה להדמיית השד במרכז הרפואי ת”א מרכזת את מכלול בדיקות הדמיית השד:
במכון הדימות נעשה שימוש מכשיר ממוגרפיה חדיש, המאפשר שיפור באבחון סרטן השד בנוסף לממוגרפיה הסטנדרטית המקובלת.

טומוסינתזיס
הרגישות הממוצעת של ממוגרפיה לגילוי גידולים ממאירים בשד הינה כ 79% אך בנשים בעלות מבנה שד סמיך (רקמה בלוטית רבה ומיעוט רקמת שומן) יכולת הממוגרפיה לזהות גידול מופחתת ולעיתים אף במידה משמעותית. במטרה לצמצם כשל באבחון סרטן שד שנשים בעלות מבנה שד סמיך התפתחה בשנים האחרונות בדיקת הטומוסנתזיס. זוהי ממוגרפיה שבמהלכה נרכשים צילומים של השד בזויות שונות, מעין ממוגרפיה תלת ממדית בפרוסות. טכנולוגיה זו מאפשרת זיהוי נגעים בשד ללא חפיפה של רקמת שד סמוכה כפי שישנה בבדיקת הממוגרפיה הדו ממדית הסטנדרטית.
במידה ומאותר ממצא הדורש המשך בירור המודגם בבדיקת הטומוסנתזיס בלבד, ניתן לבצע ביופסיה בהכוונת טומוסנתזיס.

ממוגרפיה עם הזרקת חומר ניגוד
זוהי טכנולוגיה נוספת שעוזרת במקרים מסוימים לאבחון גידולים בשד סמיך. חומר הניגוד מוזרק לווריד ולאחר שתי דקות מבוצעת ממוגרפיה במנחים המוכרים, כאשר בכל תנוחה מתבצעות שתי הדמיות בזו אחר זו, האחת באנרגיה נמוכה והשנייה באנרגיה גבוהה. מתקבלת תמונה של השד, המדגישה את האזורים שבהם הייתה קליטה מוגברת של חומר הניגוד ועשויים להחשיד לגידול.

ביופסיה בהכוונת טומוסנתזיס
כאשר ישנו ממצא בבדיקת הממוגרפיה (דו ממדית או בטומוסנתזיס) שלא מודגם באולטרה סאונד ונדרש המשך בירור מקובל לבצע ביופסיה בכוונת ממוגרפיה (יש המכנים ביופסיה זו ממוטומיה). לאחרונה נכנס לשימוש במכוננו ציוד המאפשר ביצוע ביופסיה זו בנוחות דיוק ומהירות מרבית במכשיר הממוגרפיה. אפשרות זו מקצרת משמעותית את זמן הבדיקה והינה נוחה יותר למטופלות בהשוואה לביופסיה הסטנדרטית .

סרטון על הבדיקה

ממוגרפיה

ממוגרפיה הינה בעצם צילום רנטגן של השד, בבדיקת ממוגרפיה סטנדרטית נעשים צילומים בשני מנחים לכל שד. זוהי הבדיקה המקובלת לגילוי מוקדם של סרטן השד והיחידה המאושרת כבדיקות סקר.
מחקרים רבים הראו ירידה בתמותה מסרטן שד בין 15-30% בנשים שעברו בדיקת סקר בממוגרפיה.
קיימים מחקרים התומכים בהתחלת בדיקות ממוגרפיה החל מגיל 40 כל שנה- עד שנתיים בהתאם להנחיות של הרופא המטפל.

על פי הנחיות משרד הבריאות כל אישה בין הגילאים 50-74 זכאית לבדיקות ממוגרפיה במסגרת תוכנית הסקר הארצית כל שנתיים. ניתן להמשיך ולבצע בדיקות ממוגרפיה כל שנה עד שנתיים גם מעבר לגיל 74 , וזאת בהתאם למצב הבריאותי של הנבדקת.

אולטרה סאונד שד

בדיקת אולטרסאונד של השדים משמשת כיום כבדיקה משלימה לבדיקת הממוגרפיה בנשים בקבוצת הגילאים המבצעות ממוגרפית סקר במיקרים של מבנה שד סמיך, לברור ממצא ממוגרפי או לפי המלצת הרופא המפנה.
בנשים צעירות יותר מבוצע לעיתים US שד כבדיקה יחידה לפי המלצת הרופא המפנה.
בבדיקת האולטרסאונד ניתן להבדיל בין ציסטות (גושים המכילים נוזל) לבין גושים סולידים.
כאשר מתגלה גוש בבדיקת האולטרה סאונד הדורש המשך בירור ניתן לעשות ביופסיה ממנו בהכוונת אולטרה סאונד.

MRI שדיים

MRI שד היא הבדיקה הרגישה ביותר לגילוי סרטן שד . הבדיקה מומלצת בהתוויות מסוימות כגון:
בהערכה טרום ניתוחית בחלק מהחולות עם סרטן ידוע, לגילוי מוקדי מחלה שלא נראו בהדמיה הסטנדרטית, בהערכת התגובה לטיפולים כימותרפים או בהערכת שארית מחלה לאחר ניתוח.
MRI שד מבוצע כבדיקת סקר אחת בנשים בעלות סיכון גבוה לחלות בסרטן השד (נשאיות גנים BRCA I ו- BRCA II או נשים בעלות סיפור משפחתי משמעותי של סרטן השד).
כאשר יש חשד לדלף משתלי סיליקון, MRI הינה הבדיקה הטובה ביותר לזיהוי דלף.

ביופסיות שד

במקרים רבים כאשר מתגלה ממצא כלשהו בשד נדרשת ביופסיה על מנת לקבוע בוודאות את טיבו (ממאיר/שפיר). במסגרת המכון מבוצעות ביופסיות מחט בהכוונת אולטרסאונד או בהכוונת ממוגרפיה.
כאשר הממצא נראה בMRI בלבד הביופסיה תעשה בהכוונת MRI.
כל הביופסיות נעשות לאחר זריקת אלחוש מקומי , במהלך הפעולה נלקחות מספר דגימות מהממצא שנשלחות אל מכון הפתולוגיה. בסיום הפעולה, לאחר השגחה קצרה, המטופלת משוחררת, תוצאות הביופסיה נשלחות לרופא המטפל.
פרטים ליצירת קשר

טלפון: 03-6973645 - מענה טלפוני בימים א'-ה' בין השעות 08:00-14:00

פקס: 03-6973077


מיקום

בניין הראשונים, קומת קרקע

לצפייה במפה

שעות קבלה

קבלת קהל לקביעת תורים: א'-ה' 08:00-14:00


כניסה למערכת

שלום, אורח