פרויקט "אמץ חוקר"

פרויקט "אמץ חוקר" מספקת מסגרות מימון לרופאים-חוקרים צעירים ומבטיחים בתחילת דרכם, העוסקים בתחומם בבית החולים ובמקביל עוסקים במחקר ייחודי, במעבדה.


הכוונה היא לאפשר לתורמים, להכיר ולאמץ רופא-חוקר צעיר, ללמוד על תחומי פעילותו, לשמור על קשר אישי איתו ועם עבודתו, התפתחותו והישגיו המדעיים והקליניים. כך מתאפשר לרופא-החוקר להתמסר לעבודתו ולבנות את עתידו המשולב קליני-מחקרי, לטובת הכלל.


פרויקט "אמץ חוקר", מאפשר למרכז הרפואי ת"א, לעודד ולטפח מחקר איכותי ומשובח, לשמור על המוחות הטובים בין כתלי המרכז הרפואי, וכן להחזיר לארץ רופאים וחוקרים הפועלים במעבדות ובמרכזים רפואיים בחו"ל. אנו גאים לשלב כאן איכות, מצוינות וציונות.

 

עלות אימוץ חוקר (לשלוש שנים) עומדת על 200,000 שקל לשנה (את העלות ניתן לחלק בין מספר תורמים בלתי מוגבל).

הפרויקט פועל חמש שנים בהצלחה רבה וזוכה לתמיכה רבה מהתורמים. עד כה אומצו 15 חוקרים מתוכם סיימו 3 שנים – 6 חוקרים להלן חלק מהחוקרים המאומצים וכן הממתינים לאישור:

 

 

ד"ר אורי ארד: האינטראקציות בין החלבון גלטין 3 לבין רצפטורים של דלקות מפרקים

ד"ר אורי ארד הוא רופא במכון לראומטולוגיה
התמחות / תת התמחות: רפואה פנימית, ראומטולוגיה. 
סיים שלוש שנים וממשיך לחקור.

 

על המחקר:

המחקר מתמקד בפענוח מנגנון השפעול של חלבונים תאיים אשר חשים ב"אותות סכנה" וגורמים לשפעול התגובה החיסונית. הזיהוי של המסלולים המשפעלים את התהליך הדלקתי וגורמים להפרשת מתווכי דלקת לא רק שיקדם את הבנתנו לגבי המקור למצב הכרוני של דלקות מפרקים, אלא עשוי גם לספק מטרה טובה יותר לטיפול.

אומץ

 

 

ד"ר אליסה אש: פיתוח ביו-מרקרים חדשניים ככלי אבחנתי לירידה קוגניטיבית

ד"ר אליסה אש היא מנהלת המרכז להפרעות זיכרון וריכוז במערך הנויורולוגי
התמחות / תת התמחות: נוירולוגיה, הפרעות זיכרון ונוירולוגיה התנהגותית.
סיימה שלוש שנים וממשיכה לחקור.

 

על המחקר:

המחקר מתמקד בפיתוח ביו מרקרים חדשניים שישמשו ככלי אבחנתי לירידה קוגניטיבית. מטרת המחקר לפתח טכניקה של הדמיה כדי לזהות מוקדם ובדיוק, אנשים בעלי סיכון יתר לפתח את מחלת האלצהיימר. כל זאת, לפני שמתרחש ניוון משמעותי במוח ועל מנת לנסות ולעכבו.

אומץ

 

ד"ר יונית מרקוס: טיפול חדשני לתסמונת מטבולית - נגזרת הפיכה של פג אנגיוטנסין 1-7 כקדם תרופה ארוכת טווח

ד"ר יונית מרקוס היא מומחית ברפואה פנימית ואנדוקרינולוגיה, מנהלת המרפאה ליתר לחץ דם במכון האנדוקריני.
סיימה 3 שנים וממשיכה לחקור.

על המחקר:

התסמונת המטבולית נגרמת כתוצאה מהשמנה תוך בטנית, המערבת בין היתר תנגודת לאינסולין, יתר לחץ דם, הפרעה במשק השומנים, כבד שומני, ואיבוד איטי של סיבי שריר.   

המחקר מתבסס על ההשערה כי טיפול בהורמון אנגיוטנסין 1-7, שהגוף
מייצר בכמויות קטנות, עשוי לשפר את התנגודת לאינסולין ולצמצם את הסיכויים לפתח תסמונת מטבולית.

החזון הינו הפיכת השימוש בפפטיד הזה או בנגזרות/ אנלוגים שלו, לכלי טיפולי בתסמונת המטבולית.

 

קרא עוד

אומץ

 

ד"ר רונן בן-עמי: הבנת גורמי האלימות של פטריות פולשניות

ד"ר רונן בן-עמי הוא מנהל היחידה למחלות זיהומיות.

התמחות / תת התמחות: רפואה פנימית ומחלות זיהומיות. התמחה ברפואה פנימית במרכז הרפואי תל-אביב וב- Mount Sinai Hospital בניו יורק, והשלים התמחות במחלות זיהומיות במרכז הרפואי תל-אביב.

סיים 3 שנים וממשיך לחקור.

 

על המחקר:

ד"ר בן-עמי שם לו למטרה להבין את גורמי האלימות של פטריות פולשניות ואת מערכת הגומלין המתקיימת בין גורמים אלה לבין גוף האדם.

מחקרו מתמקד בפטריות העובש מסוג אספרגילוזיס (גורמות לזיהום ריאתי שכיח וקטלנו בחולים מדוכאי חיסון כמו חולי סרטן) ופטרית השמר מסוג קנדידה, הגורמות לתחלואה קשה בבני אדם.

מחקרו של ד"ר בן-עמי זיכה אותו במספר פרסים יוקרתיים, בהם מלגה של ה- National Institutes of Health

קרא עוד

אומץ

 


ד"ר גיא להט: איתור סמנים מולקולאריים מנבאי התמרה ממארת בגידול טרום סרטני של הלבלב

ד"ר גיא להט הוא רופא בכיר בחטיבה הכירורגית
סיים אימוץ של 3 שנים ומקדם את המחקר 

 

התמחות/ תת התמחות: כירורגיה כללית אונקולוגית, עמית מחקר במרכז הסרטן MD Anderson  בטקסס (2007-2009).


על המחקר: 

המחקר נועד לאתר סמנים מולקולאריים מנבאי התמרה ממארת בגידול טרום סרטני של הלבלב, על-מנת לאפשר אבחון מוקדם, ולעכב את התפתחות המחלה.

קרא עוד

 

אומץ

 

 

ד"ר רויטל קריב: חקר סרטן המעי הגס וסוגי סרטן נוספים

ד"ר רויטל קריב היא מנהלת השירות לגדולי מערכת העיכול במכון למחלות דרכי העיכול והכבד
התמחות/תת התמחות: רפואה פנימית, גסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד

 

על המחקר:

מחקרה של ד"ר קריב מתמקד בתהליך הגרורתי של סרטן המעי הגס; תסמונות גנטיות במשפחות, המעלות משמעותית את הסיכון ללקות בסרטן המעי הגס וסוגי סרטן נוספים; אוכלוסיית חיידקים במעי בהקשר לתהליכים גידוליים במעי ומציאת הקשר ביניהם.

ד"ר קריב עברה השתלמות מחקרית בקליבלנד אוהיו, וזכתה במספר מלגות ופרסים בהקשר למחקריה.

קרא עוד

  אומץ
 

 

ד"ר אמיר שלומאי: מציאת דרכים חדשניות לריפוי נגיף הצהבת מסוג B

ד"ר אמיר שלומאי הוא רופא בכיר במכון למחלות דרכי העיכול והכבד

התמחות / תת התמחות: רפואה פנימית וגסטרואנטרולוגיה.
סיים אימוץ.


על המחקר:

מחקרו של ד"ר שלומאי מתמקד במציאת דרכים חדשניות לריפוי צהבת מסוג B, כמו גם בהבנת הבסיס המולקולרי של חיי הנגיף מסוג A ויחסי הגומלין בינו לבין התא המאחסן - תא הכבד.
מחקרו במסגרת המרכז הרפואי תל-אביב מהווה המשך לעבודות בהן עסק במכון ויצמן.

קרא עוד

  אומץ
 


ד"ר תמרה שיינר: זיהוי ואפיון קליני, רדיולוגי וגנטי של חולים הסובלים מדמנציה עם גופיפי לוי (DLB) וקרובי משפחה בריאים מדרגה ראשונה עם מוטציות בגן
ה- glucocerebrosidase) GBA) 

 

ד"ר תמרה שיינר PhD MRCP MBChB 
 

על המחקר:

מטרת המחקר היא אפיון קליני גנטי והדמייתי של חולי DLB במטרה לבדוק יעילות טיפולים חדשניים בעתיד. לשם כך אנו עוקבים קלינית אחר חולים אלו ומאפיינים אותם בעזרת הדמיה, בדיקות נוירופסיכולוגית ובדיקות גנטיות. 
במקביל בוינים קבוצה של קרובי משפחה מדרגה הראשונה אסימפטומטיים אשר נושאים מוטציות בגן ה-GBA במטרה לזהות סמנים ביולוגיים מוקדמים למחלה.
עד כה אין בישראל מרפאה אשר עיקר מטרתה היא לעקוב אחרי חולים עם דמנציה עם גופיפי לוי (DLB) שהיא הדמנציה השנייה בשכיחותה בעולם אחרי מחלת האלצהיימר. כשהחולים הללו מתייצגים לרופאים בפעם הראשונה, הפתולוגיה של המחלה כבר בדרך כלל מתקדמת. לכן על ידי זיהוי ואפיון של אנשים הנמצאים בסיכון לפתח את המחלה (כגון אלה שנושאים מוטציות בגן ה-GBA) אנחנו מקווים להבין יותר את השלבים המוקדמים של המחלה.

אומץ

 


ד"ר אמיר שרעבי – מנגנוני מחלת הלופוס

ד"ר אמיר שרעבי הוא רופא במכון הראומטולוגי
התמחות / תת התמחות: רפואה פנימית 

על המחקר:

מחלת הלופוס (זאבת אדמנתית רב-מערכתית, SLE, systemic lupus erythematosus) הינה מחלה אוטואימונית, הפוגעת בעיקר בנשים צעירות בגיל הפיריון, ומאופיינת בפגיעה באברים רבים כגון כליות, מפרקים, עור, תאי הדם, מערכת העצבים ועוד העלולה להיות חמורה ואף קטלנית.
המחקר שלי מתמקד במציאת תובנות במנגנוני מחלת הלופוס, תוך שימוש בכלים שרכשתי מתחום הרפואה הקלינית ומתחום המחקר, לצורך פיתוח גישות בעלות פוטנציאל טיפולי במחלה. מטרתי היא לפתח שיטות לדיכוי ספציפי של התגובה החיסונית כנגד מרכיבים עצמוניים בגוף, תוך שימור היכולות להגן מפני גורמים עוינים (כגון חיידקים, מיקרואורגניזמים ואף תאי סרטן) – בגישה שתנצל את משאבי מערכת החיסון של החולה עצמו לטיוב מצבו. בנוסף, תרופה מסוג זה עשויה להיות בעלת השלכות במחלות סרטניות.

  אומץ
 

 

ד"ר גלעד ויינר - חקר הביולוגיה של סרטן השד

ד"ר גלעד ויינר הוא רופא בכיר במכון לפתולוגיה, מנהל רפואי - המעבדה לפתולוגיה מולאקולארית
התמחות / תת התמחות: מומחה לפתולוגיה

על המחקר:

הנושא העיקרי שאנו חוקרים הוא הביולוגיה הבסיסית של סרטן השד. אנו מתרכזים בחקר תת-סוג מסויים של סרטן שד, תת-סוג אגרסיבי מאוד. במעבדתנו זוהתה משפחת גנים אונקוגנית חדשה (S6 ribosomal protein kinases) אשר מבוטאת ביתר על ידי הסרטן האגרסיבי. ניסיונות במעבדתנו הראו שפגיעה בתפקודם של החלבונים הנ"ל פגע מאוד בתאי הסרטן. כעת אנו מתכוננים לבדוק את המשמעות הטיפולית בחולות עם מחלת סרטן שד מפושטת.

  אומץ
 


ד"ר ניב פנקוביץ' - זיהוי השינויים הגנטיים המביאים להתפתחות גידולים ממאירים

ד"ר ניב פנקוביץ' M.D, Ph.D


על המחקר:

מטרת המחקר היא הבנת התהליכים המולקולרים העומדים בבסיס ההתמרה הממאירה של גידולים שפירים, אנגיוגנזה, והתפשטות גרורתית של גידולים ממאירים.

שימוש בשיטות חדישות (כמו- high throughput sequncing and microarrays) מאפשר התבוננות כלל- גנומית ואיפיון מעמיק של השינויים הגנטים המעורבים בהתפתחות והתקדמות הגידול הסרטני בשלביו השונים. המחקר יאפיין שינויים הן בתבנית הקישור הכלל- גנומית של פקטורי שעתוק עיקריים, והן שינויים במבנה האפיגנטי השולטים בהתמרה ממאירה של גידולים שפירים ושליחת גרורת. מנגנונים אלו מנחים ביטוי שונה של גנים אשר מאפשר את התקדמות המחלה וההתפשטות הגרורתית ועל כן מהווים כר נרחב למחקר לשם זיהוי טיפולים ממוקדים פוטנציאלים בסרטן.

בנוסף, המחקר יעסוק באפיון יחסי הגומלין בין הגידול הסרטני לבין תאים השייכים למערכת החיסון ומגויסים אל תוך הגידול. תאים אלו משרתים מגוון תפקידים בהתפתחות הגידול  וביניהם סיוע בתהליך גיוס כלי דם (אנגיוגנזה) אשר הכרחי לגידול על מנת להתפתח ולשלוח גרורות.

  אומץ
 


ד"ר חגי שרון -  נוירומודולציה לא פולשנית כטיפול לתסמונות כאב כרוני

ד"ר חגי שרון - D.M. רופא בכיר במרכז לחקר תפקודי המוח והמכון לטיפול בכאב

על המחקר:

המחקר בוחן גישה טיפולית חדשה ומתפתחת למחלות כרוניות של המוח בשם נוירומודולציה לא פולשנית. בשיטה זו עושים שימוש בטכנולוגיות מתקדמות על מנת להביא לשינויים מהירים ומיידיים בפעילות אזורי מוח נבחרים, ועל ידי כך מביאים להקלה בתחושות סבל וכאב.  ניתן כיום לבצע זאת בכמה דרכים – על ידי גרייה מגנטית (TMS) או גרייה חשמלית (TDCS) הגורמת ליצירת זרם חשמלי על פני קליפת המוח, או על ידי שיטה הנקראת נוירופידבק אשר במסגרתה הנבדק מקבל ייצוג בזמן אמת (בצורת תמונה או צליל) של פעילות המוח, כפי שהיא נדגמת על ידי שיטות הדמיה תפקודית
מתקדמות, וזאת במטרה לנסות וללמד חולים לשנות את פעילות המוח באזור הנדגם. כל השיטות הללו אינן פולשניות כאמור, אינן תרופתיות, מותאמות לחולה הבודד ועל פי המתואר עד כה מלוות בתופעות לוואי קלות ביותר.

במסגרת הניסויים ד"ר שרון משתמש בשיטות אלו בחולי כאב כרוני בכדי לשנות את הפעילות המוחית באזורי רשת הכאב ולאחר מכן בוחן את השפעת השינוי בתבנית הפעולה המוחית על כאב, שינה, דכאון ואיכות חיים של החולים הללו.  
 

 

  אומץ
 

ד"ר נידאל מוהנא– הטמעת טכנולוגיות חדשניות ומתקדמות  בתחום כירורגית ראש
צוואר אונקולוגית

על המחקר:

המעבדה כוללת תחומים מגוונים לחקר הסרטן תוך מתן דגש על :
• אספקטים מולקולריים , אימונולוגיות ,ביולוגים וגנטיים וטיפולים חדשים למחלת הסרטן
• חקר יחסי גומלין בין תאי מערכת החיסון ותאי הגידול
• שילוב טכנולוגיה מודרנית, הדמיה מולקולרית והדמיה פוטונית לגילוי מוקדם של סרטן
• וירוסים מחוללי סרטן
• פיתוח טיפולים חדישים לסרטן והדמיה תוך ניתוחית על ידי שימוש בננו-חלקיקים וננוטכנולוגיה
• תחום רחב של גידולים כולל גידולי ראש וצוואר, כבד, ריאות, גידולי מערכת העצבים וגידולי שחלות
• מחקר בתחום בלוטת התריס כולל ביו מרקרים ותאי גידול בדם 
• המעבדה תספק מסגרת לעבודות מחקר מובילות בתחום חקר הסרטן בארץ ובעולם

ממתין לאימוץ

רשימת חוקרים הממתינים לאימוץ:


 

ד"ר איה ברזלי - פיתוח טיפול חדשני למחלת ניוון רשתית מקולרי

 

ד"ר איה ברזלי, .M.D., Ph.D ממערך עיניים 
לתרומה.


על המחקר:

פיתוח טיפול בתאי גזע המבודדים משומן תת עורי לצורך טיפול במחלת AMD: הערכה של שיטות בידוד שונות של תאי גזע משומן תת עורי לצורך בחירת פרוטוקול בידוד שיהיה קל ולא פולשני לחולה. פיתוח יכולות ההתפתחות (התמיינות) של תאי הגזע לתאי פגמנט רשתית ולתאי עצב רשתיים, פיתוח היכולות האנטי דלקתיות של התאים, פיתוח היכולת של התאים לעכב שגשוג של כלי דם, ולבסוף בחינת האפקט הטיפולי של הזרקת תאי הגזע לרשתית בעכברי מודל.  

  ממתין לאימוץ
 


   

ד"ר ניר לובצקי - השפעה על תהליך הרגנרציה (התחדשות) של הכבד
 

ד"ר ניר לובצקי – מ"מ מנהל יחידת הכבד ודרכי המרה במערך הכירורגי

לתרומה.

על המחקר:

לכבד קיימת יכולת ייחודית לעבור רגנרציה, קרי התחדשות. בשנים האחרונות חלה התקדמות רבה בהבנה של המנגנונים המובילים ושולטים ברגנרציה של הכבד. למרות זאת, ולמרות המשאבים הרבים שהושקעו במחקר בתחום זה, והידע הרב שנרכש, ההשפעה הטיפולית על חולים הסובלים מאי ספיקה כבדית לאחר כריתת כבד נרחבת היא מזערית.
בשנים האחרונות חלה התקדמות רבה בהבנה של תפקיד חיידקי המעי בתהליכים פיזיולוגים, ובהתפתחות מחלות בבני האדם. הכבד, המקבל 75% מאספקת הדם מוריד השער אשר מקורו במעי, ועל כן חשוף באופן קבוע לחלקיקי מזון, רעלנים, חלקיקי חיידקים ומיקרואורגניזמים אשר מקורם במעי. יש עדויות ברורות לכך שלהרכב חיידקי המעי תפקיד חשוב בהתפתחות מחלות כבד כרוניות. עם זאת, לא קיימות עבודות מפורסמות אשר בדקו את האינטראקציה בין חיידקי המעי והתפתחות רגנרציה של כבד.
מטרת העבודה היא לבדוק האם הרכב חיידקי המעי משפיע על תהליך הרגנרציה והתפתחות סיבוכים זיהומיים לאחר כריתת כבד נרחבת.

  ממתין לאימוץ
 

 

ד"ר רחל גרוסמן: משמעותם הפרוגנוסטית של שינויים כרומוזומליים בגידולי מוח
מציאת גישות טיפוליות לשימור איכות חיי מטופלים עם גידולי מוח ממאירים.

ד"ר רחל גרוסמן - סגנית מנהלת מחלקת נוירוכירוגיה במרכז הרפואי תל-אביב.

על המחקר:

ד"ר רחל גרוסמן היא סגנית מנהל המערך הנוירוכירורגי במרכז הרפואי תל-אביב. השתלמה בתחום גידולי המוח במרכז הרפואי ג'ונס הופקינס בארה"ב ומשלבת פעילות קלינית ניתוחית עם מחקר בסיסי וקליני ליישום טיפול בחולים (translational). 
ד"ר גרוסמן מובילה מס' פרויקטים מחקריים, בין היתר מתמקדת ד"ר גרוסמן במחקר שמטרתו זיהוי ואפיון שינויים כרומוזומליים המופיעים בגידולי מוח המנבאים הישנות גידול, התמרה ממאירה והישרדות ע"מ לאפשר תכנון טיפול מותאם אישית. בנוסף מתמקדת ד"ר גרוסמן במציאת גישות תוך ניתוחיות וטיפולים בתר ניתוחיים שמטרתם לשמר את התפקוד הקוגניטיבי ואיכות חיי המטופלים עם גידולי מוח ממאירים.

ממתין לאימוץ

 

ד"ר יואב ביננבאום – ננו חלקיקים ככלי אבחוני וטיפולי בסרטן בילדים

על המחקר:

למעבדה עניין רחב בתקשורת בין-תאית המתווכת על ידי ננו-חלקיקים, ולאפשרויות אבחוניות וטיפוליות הנובעות ממנגנון זה בסרטן בילדים.
המחקר עושה שימוש בשיטות ננו-טכנולוגיות חדשניות על מנת לאפיין את המבנה הייחודי של ננו-חלקיקים שמוצאם מתא הסרטן, למפות את התוכן הגנטי הנישא בתוך חלקיקים אלה, וכן את אופן פיזורם בגוף האדם. המחקר יתמקד בננו-חלקיקים בדם של ילדים הסובלים מגידולי סרקומה של העצם, ויבקש לבחון את הקשר בין כמותם ואיכותם של החלקיקים, לתגובתה של המחלה לטיפול כימוטרפי ונטייתה לשליחת גרורות מרוחקות. מטרת המחקר הינה איתור סמנים מולקולאריים של הגידול בבדיקת דם פשוטה, ללא צורך בביופסיה ניתוחית, על ידי בידוד ננו-חלקיקים של הגידול מהדם. זאת, על מנת לעקוב אחר התפתחות המחלה בתדירות גבוהה, לאתר התפתחותה של עמידות לכימותרפיה מוקדם ככל האפשר, ולבצע התאמות מהירות של הטיפול במקרה הצורך.

ממתין לאימוץ

 

כניסה למערכת

שלום, אורח