המרכז הרפואי מועדון Be Well מחשבונים מחשבון התסמונת המטבולית

מחשבון התסמונת המטבולית

התסמונת המטבולית: סיכון ללקות במחלות לב, כלי דם וסכרת

 מהי התסמונת המטבולית:

התסמונת המטבולית מהווה צבר של גורמי סיכון למחלות לב, כלי דם וסכרת (רמות שומנים בדם, סוכר בדם, לחץ דם, והשמנה בטנית). נוכחות של מספר גורמי סיכון יחד (שלושה ומעלה), מגדילה את הסיכוי ללקות במחלות כרוניות ובסיבוכים בריאותיים משמעותיים. בישראל, אחוז הלוקים בתסמונת המטבולית נע סביב 17% ובארה"ב מגיע ל-25%.

אנו מעריכים כיום כי רוב מקרי התסמונת המטבולית נובעים מהשמנה באיזור הבטן בעיקר, כאשר דלקת כרונית ברקמת השומן (המכונה גם "שומן מודלק"), מפעילה את רקמת השומן באופן שלילי ותורמת במישרין ובעקיפין לקריטריונים המרכיבים את התסמונת המטבולית.  

 

לצורך בדיקה האם אתה לוקה בתסמונת המטבולית, יש להצטייד בתוצאות בדיקות הדם האחרונות שערכת בקופת החולים, בתוצאות בדיקת לחץ הדם האחרונה שערכת וכן יש למדוד את היקף המתניים בעזרת סרט מדידה.

 

אנא הזן את הנתונים הבאים:

מחשבון התסמונת המטבולית

 1. 1
 2. 2

  הנחיות: מדוד בעזרת סרט מדידה גמיש את היקף המותניים בחלק הצר של הבטן. יש לאתר את עצם הירך העליונה ולמקם את סרט המדידה מעליה- זהו למעשה החלק הקעור שמעל למותניים.

 3. 3

  הנחיות: בעת מדידת לחץ דם אנו מתייחסים לשני ערכים: הערך הראשון (לחץ דם סיסטולי) מייצג את הלחץ הגבוה ביותר. הערך השני (לחץ דם דיאסטולי) מייצג את הלחץ הנמוך יותר. לדוגמא: לחץ דם של 130 על 85 (130/85) משמעותו: לחץ הדם הסיסטולי הוא 130 ולחץ הדם הדיאסטולי הוא 85. מדידת לחץ הדם מבוצעת ביחידות לחץ של מ"מ כספית.

 4. 4
 5. 5

  הנחיות: אנא הזן את תוצאות בדיקת ה-HDL האחרונה שערכת. רמת HDL תופיע בד"כ כ - "HDL" או "HDLc". חשוב להזין את תוצאות בדיקות הדם שנערכו לאחר צום של 12 שעות.

 6. 6

  הנחיות: אנא הזן את תוצאות בדיקת הגלוקוז (סוכר) האחרונות שערכת. רמת הגלוקוז תופיע בבדיקות המעבדה ליד הכיתוב Glucose. חשוב להזין את תוצאות בדיקות הדם שנערכו לאחר צום של 12 שעות.

 7. 7

  הנחיות: אנא הזן את תוצאות בדיקת הטריגליצרידים האחרונה שערכת. רמת הטריגליצרידים תופיע בבדיקות המעבדה ליד הכיתוב Triglycerides. חשוב להזין את תוצאות בדיקות הדם שנערכו לאחר צום של 12 שעות.

כניסה ל-My Be Well
כניסה למערכת

שלום, אורח