המרכז הרפואי מועדון Be Well חדשות נשים עם "רגליים עצבניות" בסיכון ליתר לחץ דם

נשים עם "רגליים עצבניות" בסיכון ליתר לחץ דם

תאריך:

09.02.2012

נשים בגיל העמידה, עם "תסמונת הרגליים העצבניות", נמצאות בסיכון מוגבר של 6% עד 41% לסבול גם מיתר לחץ דם, לעומת נשים ללא תסמונת. הסיכון קשור לחומרתה ולתדירותה של "תסמונת הרגליים העצבניות". ממצאים אלה עולים ממחקר שנערך בבית הספר לרפואה של הרווארד.

תסמונת הרגליים העצבניות, (או בקיצור באנגלית RLS), מתבטאת על ידי הדחף הבלתי נשלט להזיז את הרגליים. המטופלים חשים לעיתים קרובות תחושה לא נעימה ומוזרה ברגליהם ותחושות אלה נרגעות רק כאשר מזיזים את הרגליים. המטופלים מתארים את התחושות הבלתי נעימות ברגליים כעקצוצים, גירודים, דגדוגים, גלים חשמליים, רגליים שורפות, ואפילו ככאבים. במקרים אחדים מופיעות תחושות אלה גם בידיים. התופעות מחמירות בדרך כלל בשעות הערב וכשהולכים לישון, ומשתפרות בבוקר. התסמונת שכיחה פי שניים יותר בקרב נשים לעומת גברים.

התסמינים מתחילים בדרך כלל בגיל העמידה ובגילאים מתקדמים יותר, אך הם עלולים להופיע בכל גיל. לעיתים קרובות משפיעה התסמונת על איכות השינה ומטופלים רבים – במיוחד אלה עם תסמינים חמורים – סובלים מתשישות ועייפות במשך היום, כמו גם מדיכאון ובעיות אחרות הקשורות לאיכות שינה ירודה ולנדודי שינה.


יתר לחץ דם מהווה את אחד מגורמי הסיכון העיקריים למחלות לב ולאירוע מוחי. בארה"ב בלבד סובלים כ-5 מיליון בני אדם מ"תסמונת הרגליים העצבניות" במידה בינונית עד קשה, ומשיעור בלתי ידוע סובל מדרגה קלה יותר של תסמונת זו. החוקרים מדגישים כי הוכח אומנם קשר בין שתי בעיות הבריאות, אך לא ניתן לקבוע שאחד גורם לשני.

 
החוקרים מסבירים כי מחקרים קודמים אחדים כבר מצאו קשר בין RLS לבין סיכון מוגבר להתקף לב ולאירוע מוחי. במחקר הנוכחי השתמשו החוקרים בנתוניהם של מעל 65,500 נשים בנות 50 בממוצע. הנתונים לגבי תסמונת הרגליים העצבניות הסתמכו על דיווח עצמי של המשתתפות.כמו כן נאספו ממדי לחץ הדם שלהן. בנוסף, נלקחו בחשבון גורמים אחרים שמשפיעים על לחץ הדם, כמו גיל, עישון, והשמנת יתר. על פי הממצאים קיים סיכון מוגבר בין 6% ל-41% לפתח יתר לחץ דם, כאשר האישה סובלת מ-RLS את הטווח הגדול באחוזים מסבירים במידה של חומרת התסמונת ותדירותה.


26% מהנשים שסבלו בין 5 ל- 14 פעמים בחודש מתופעות התסמונת גם סבלו מיתר לחץ דם. כאשר התסמינים הופיעו יותר מ-15 פעמים בחודש שיעור הנשים עם יתר לחץ דם עלה ל-33%. לשם השוואה ל- 21% מהנשים שלא סבלו כלל מהתופעה היה יתר לחץ דם.

החוקרים מסכמים כי קיים קשר בין התסמונת לעלייה בלחץ הדם והקשר חזק יותר ככל שתסמיני ה-RLS תדירים וחמורים יותר.

 

ד"ר אורית קלוק בן בסט מנהלת תחום יתר לחץ דם ב - beWell, מוסיפה:
ישנם גורמים משניים רבים ליתר לחץ דם, אשר הטיפול בהם עשוי להפחית את הסיכון ליתר לחץ דם ולהפחית הארעות של מחלות קרדיוסקולריות. ישנו מספר רב של מנגנונים העשויים להסביר את עליית לחץ הדם בתסמונת הרגליים העצבניות - העדר שינה רציפה, הפעילות הבלתי פוסקת או שאולי המנגנון שגורם לתסמונת הוא שגורם לעליית לחץ הדם. חשוב יהיה לבדוק בהמשך האם הטיפול בתסמונת אכן מצליח להפחית את ערכי לחץ הדם ואת התחלואה הקרדיווסקולרית

 

תרגום ערוך ומקוצר, מקור:

Restless Legs Syndrome and Hypertension in Middle-Aged Women; Hypertension 2011, published online 10/10/2011.

כניסה ל-My Be Well
כניסה למערכת

שלום, אורח