המרכז הרפואי מועדון Be Well חדשות שיטה ניתוחית חדשה לטיפול בפריצת דיסק

שיטה ניתוחית חדשה לטיפול בפריצת דיסק

תאריך:

12.12.2010

היחידה לניתוחי עמוד שדרה במרכז הרפואי תל-אביב בניהולו של ד"ר צבי לידר, פיתחה שיטה חדשה לטיפול בפריצת דיסק צווארי. במסגרת השיטה החדשה ניתן לנתח פריצת דיסק צווארי ללא צורך בהוצאת הדיסק כולו ובהשתלת קיבוע. עד כה ביצעו רופאי היחידה לניתוחי עמוד שדרה במרכז הרפואי תל-אביב חמישים ניתוחים בשיטה זו, שזוכה להתעניינות עולמית.

פריצת דיסק או בלט בדיסק הוא מצב שבו החומר הסחוסי הרך שבין שתי חוליות בעמוד השדרה פרץ ולוחץ על הרקמה העצבית. אם נוצר קרע בטבעת החיצונית של הדיסק, והחומר הג'ילטיני שבתוכו יוצא – זו פריצת דיסק. כשהג'ל בורח, אין לדיסק בולם זעזועים, ובמקום עלולה להיווצר דלקת. הלחץ על העצבים הסמוכים עלול להתבטא בכאב ניכר ואף בשורה של תופעות כמו אי-שליטה על הסוגרים, חולשה בגפיים וכו'.

בשיטה שהייתה נהוגה עד כה לטיפול בבעיה זו היו מוציאים את כל הדיסק, ומבצעים קיבוע של החוליות שעלול להחמיר את המצב. כדי להצליח להגיע לדיסק שנפרץ, נאלץ המנתח להגיע דרך הגרון ולהזיז את הוושט, קנה הנשימה, מיתרי הקול וכלי הדם המובילים דם למוח. רק לאחר זיהוי נכרת הדיסק בזהירות, והמנתח משחרר אותו מעמוד השדרה, תוך כדי הימנעות ממגע שעלול לגרום לשיתוק. הסרת הדיסק יוצרת חלל בין החוליה העליונה לתחתונה, לשם מוחדר משתל המקובע באמצעות ברגים. המשתל התותב גורם לצמיחה מחודשת של העצב, כך שבעתיד הוא יחבר באופן טבעי בין החוליות. ניתוח זה כאמור מסובך ביותר וזמן ההתאוששות ממנו ארוך.

השיטה החדשה שפותחה על ידי ד"ר לידר הינה טכניקה ניתוחית ייחודית. מדובר בניתוח בגישה זעיר פולשנית במסגרתה הגישה למקום הניתוח היא מאחור – מהצד של עמוד השדרה. הניתוח מתבצע באמצעות חתך, שאורכו אינו עולה על סנטימטר, דרכו מחדיר הרופא כלים כירורגיים זעירים, באמצעותם הוא כורת את בלט הדיסק בלבד ולא את כולו.

"גישה זו חוסכת את פעולת הקיבוע ואת הצורך בכריתת הדיסק כולו. ומביאה לקיצור תהליך ההחלמה והחזרה לשגרה" מסביר ד"ר לידר.

 

 

כניסה ל-My Be Well
כניסה למערכת

שלום, אורח