המרכז הרפואי מועדון Be Well תחומי עניין לב הקשר בין מיגרנה ומחלות לב וכלי דם

הקשר בין מיגרנה ומחלות לב וכלי דם

סקירה ספרותית, ד"ר אריק שטיינויל, מחלקה פנימית ד' המרכז הרפואי תל-אביב, ומנהל תחום בריאות הלב וכלי הדם ב- beWell
מיגרנה הינה מחלה כרונית נפוצה עם התקפים תקופתיים. על פי הערכות 10-20 אחוז מכלל האוכלוסייה סובל ממנה, המחלה נפוצה פי 4 בקרב נשים מאשר בקרב  גברים. מבחינה קלינית מיגרנה מאופיינת על ידי התקפים חוזרים של כאב ראש ושילובים שונים של תסמינים הקשורים למערכת העיכול ומערכת העצבים האוטונומית. כשליש מהסובלים ממיגרנה חווים תחושת קדם התקף, אאורה (Aura ), המאופיינת על ידי תסמינים חושיים שונים כגון טעם, צליל והפרעות בשדה הראיה. לא קיימת עדיין הבנה מקיפה לגבי הסיבה להופעת מיגרנה. משערים כי מדובר בהפרעה תפקודית תורשתית של המוח, אך ככל הנראה קיימת מעורבות כלי דם מוחים בתהליך. כך נמצא בקרב חלק ניכר מהחולים, הפרעה תפקודית במעטפת הפנימית של כלי הדם (אנדותל) ומצבי קרישיות יתר.

בסקירה ספרותית אשר כללה 25 מחקרים שונים ופורסמה לאחרונה, נבדק מחדש הקשר בין מיגרנה לבין מחלות לב וכלי דם, וביניהם אירועי שבץ, התקף לב, תעוקת חזה, ומוות עקב מחלת לב וכלי דם. כמו כן נבדקו גורמים נוספים העלולים להשפיע על הקשר בין מיגרנה לבין מחלות לב וכלי דם, כגון אאורה של מיגרנה, מין, גיל, הרגלי עישון, ושימוש בגלולות למניעת הריון.

 

תוצאות הסקירה הראו כי אנשים הסובלים ממיגרנה נמצאים בסיכון גבוה יותר לחוות שבץ איסכמי. סיכון גבוה זה נכון רק לגבי אלה הסובלים ממיגרנה עם אאורה, ולא לגבי אלה החווים מיגרנה ללא אאורה. הסיכון הפוטנציאלי גבוה עד פי 2. בנוסף נמצא כי הסיכון בנשים גבוה פי 2 מגברים. הגורמים שהגבירו את הסיכון לשבץ איסכמי היו גיל פחות מ-45, מין נקבה, עישון, ושימוש בגלולות למניעת הריון. בקרב אנשים עם מיגרנה הסיכון להתקפים איסכמיים חולפים, היה ככל הנראה גבוה יותר מאשר הסיכון לשבץ איסכמי. לא נמצא קשר בין מיגרנה לבין שבץ הנגרם על ידי דימום. כמו כן לא נמצא קשר משמעותי בין מיגרנה לבין התקף לב או מוות עקב מחלת לב וכלי דם.

 

המשמעות הקלינית היא כי יש לבצע הערכת סיכון לאירועי לב וכלי דם בחולי מיגרנה, כבשאר האוכלוסיה, תוך כדי איתור גורמי הסיכון המסורתיים לאירועים אלו כגון השמנת יתר, עישון, סכרת, יתר לחץ דם והפרעה בשומני הדם, ובמידת הצורך טיפול בגורמי סיכון אלו.


 

Migraine and cardiovascular disease: systematic review and meta-analysis; BMJ 2009, 339: b3914.

כניסה ל-My Be Well
כניסה למערכת

שלום, אורח