האקרדיטציה: תו תקן של איכות ובטיחות

בינואר 2014 קיבל המרכז הרפואי ת"א (איכילוב) את תו התקן היוקרתי של ארגון JCI
(Joint Commission International). מדובר בתו האיכות המחמיר ביותר שניתן לבתי-חולים בישראל ובחו"ל, המצביע על מצוינות באיכות ובטיחות הטיפול הרפואי הניתן בבית החולים. התהליך נקרא אקרדיטציה – מילה שעד לפני שנה היתה מוכרת רק לקומץ מנהלים בתחום אבטחת איכות, ואילו היום הפכה לשגורה בפיהם של כל 6,000 עובדי בית-החולים, בכל הדרגים.

תו האיכות ניתן לביה"ח בתום שבוע אינטנסיבי של בדיקות שנערכו ע"י חמישה סוקרים בכירים של הארגון הבינלאומי. במשך שישה ימים בדקו הסוקרים כל פינה במרכז הרפואי, המשתרע על-פני שבעה בניינים ו-250,000 מ"ר. הסוקרים לא הסתפקו בבדיקת מחלקות האשפוז ומרפאות החוץ, בדיקת רשומות ותהליכים סיעודיים ורפואיים, אלא בדקו גם את תשתיות בית-החולים ואת הגופים המשרתים את המטופלים ואת צוות העובדים, החל בחניון ובית החולים הממוגן, דרך המערכות הלוגיסטיות (מרכזי החמצן והמים, ייצור חשמל, פינוי פסולת ועוד), וכלה במעבדות בית החולים המשמשות הן לטיפול רפואי והן למחקר.

מרכז רפואי אקדמי מצטייןשבוע המבדק סימן את נקודת השיא בתהליך היערכות שבית-החולים עבר לקראת המבדק – תהליך שהחל כבר לפני כשלוש שנים. ככל שהתקרב מועד המבדק, ההכנות הלכו ותפסו תאוצה. עשרות נהלים מיושנים הוחלפו ועודכנו, מאות שעות הדרכה הוקדשו ואלפי משימות אחזקה בוצעו. כולן נבנו נדבך על גבי נדבך במטרה אחת: לשפר את השירות בבית-החולים, את איכות הרפואה ובטיחות המטופלים.

מבדק האקרדיטציה התבסס על רשימה ארוכה של כ-1300 סטנדרטים ב-16 פרקים שהוגדרו מראש ע"י ארגון JCI ,בחלוקה לשני נושאים עיקריים:

סטנדרטים קליניים: הנוגעים לטיפול עצמו, כגון יעדי הבטיחות הבינלאומיים (IPSG), אופן הערכת המטופל והטיפול בו, בטיחות הרדמה ופעולות כירורגיות, מניעת זיהומים וניהול הטיפול התרופתי בבית החולים.

סטנדרטים ניהוליים: הנוגעים להתנהלות בית החולים כמוסד רפואי, כגון גיוס והכשרת עובדים, ניהול

תשתיות, ניהול מחקר וניסויים בבני אדם וניהול המידע.

המרכז הרפואי תל-אביב עבר את המבדק ועשה זאת בהצטיינות יתרה ובציון גבוה מאוד: מתוך יותר מ- 1,300 המדדים שנבדקו במהלך המבדק, בית-החולים עמד בהצלחה בלמעלה מ-1280 מהם!

מדובר בניקוד יוצא דופן בקנה מידה עולמי – ובוודאי בהשוואה לבתי החולים בארץ. עדות לכך ניתן למצוא בדבריה של אנג'לה נורטון, ראש צוות הבקרים, שציינה במפגש הסיכום של המבדק כי "בשש השנים האחרונות בהן אני מבצעת בקרות בבתי-חולים בעולם לא נתקלתי בתוצאות כל כך טובות וכי המרכז הרפואי ת"א צריך להיות גאה על כך".

התהליך חשוב מהתוצאה

קבלת תו התקן של ה-JCI מהווה אישור רשמי, בינלאומי, לאיכות ובטיחות הרפואה המוענקת לכ-1.5 מיליון חולים המטופלים במרכז הרפואי ת"א (איכילוב) מדי שנה. ההתגייסות של כל עובדי ביה"ח, ההתייחסות הרצינית והכנה ושיתוף הפעולה הפורה בין הסקטורים השונים הבטיח את המצויינות שלנו במבדק.

עכשיו, משהושג תו התקן היוקרתי, ימשיך  סגל ביה"ח במחוייבותו  לעקרונות המצוינות, הנהלים ושיטות העבודה שאיפשרו לנו לזכות בו – על מנת שנוכל להמשיך ולהעניק רפואה איכותית ובטוחה לכל הבאים בשערינו  גם בשנים הבאות.
כניסה למערכת

שלום, אורח